YAAA ANNE LÜTFEN ALALIIIM…

YAAA ANNE LÜTFEN ALALIIIM…
4 Eylül 2018 tarihinde eklendi

Günümüzde hafta sonları AVM’lerle özdeşleşmiş durumda.

Tabi ki çeşitli alışveriş ihtiyaçlarımız sebebiyle gitmek durumda kalıyoruz. Fakat bu ince çizgiyi ayarlamak çok önemli.

Belki de çok tüketiyor ve çocuklarımızı tüketim neslinin parçası haline getiriyoruz.

İşte bu ve buna benzer sebeplerle çocuklar için de alışveriş, istekleri sıralama ve belirlenen hedefe emin adımlarla ilerleme zamanıdır.

Bir hafta sonu alışverişe çıktınız ve çocuğunuz sizden bir şeyler almanızı istiyor hatta ne istemesi ısrar kıyamet, tutturma almış başını gidiyor. Aaa nasıl da farklı bir alışveriş günü değil mi?

Siz paranız olduğu halde birçok sebeple almak istemiyorsunuz. Sizden hemen karşı atak geliyor ve en yaygın davranış biçimi, “paramız yok” deyiveriyorsunuz.

Peki, gerçek ne? Aslında paranız var ama almak istemiyorsunuz. Çünkü ya çocuğunuzun seçimi yanlış ya kendinde var olan bir şeyi istiyor ya da istediği şeye ihtiyacı yok. Yani almamak için geçerli bir sebebiniz var.

Peki, neden paranız yok diyorsunuz? Şimdi kiminiz çocuğumu sadece böyle ikna edebiliyorum diyecek. Kiminiz de çocuk paramızın zaman zaman olmayacağını bilsin diyecek. Evet, bunu çocuklarımıza bildirmek önemli ancak buradaki davranışın çocuklardaki yansıması maalesef böyle olmuyor.

Alışverişte, pazarda, markette her neredeysek çocuklarınız bir şeyler istediğinde “paramız yok” demek “Aslında bunu istemen doğru bir davranış ve ben de almak isterim ama paramız olmadığı için alamıyorum” anlamına gelmekle birlikte almama sebebinizi dış kaynak olan maddi yetersizliğe bağladınız için sorumluluğu üstlenmemiş ve davranış öğretememiş oluyoruz.

O zaman paranız olduğunda almanızı bekleyecek ve tam bir dedektif gibi her harcamanızı izlemeye başlayacaktır. Hatta “Kartın var. Ondan al” gibi öneriler dahi sunacaktır.

Hâlbuki biz çocuklarımızın kişilik gelişimleri desteklemek için, taleplerini her zaman, anında elde edemeyeceklerini, kendinde var olan ya da benzerine sahip olduğu bir eşyayı tekrar almasının müsriflik olacağını, yersiz tüketimin doğru bir davranış olmadığını ve kimi zaman isteklerimizi erteleyip sabretmeyi, beklemeyi bilmemiz gerektiğini öğretmeliyiz.

Psikolog Çiğdem Doğan Bilgin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: