Ben iyi bir ebeveyn değil miyim

Ben iyi bir ebeveyn değil miyim
16 Ağustos 2018 tarihinde eklendi

Bazen aklımızdan “Ben iyi bir ebeveyn değil miyim?” sorusu geçebilir.

 

Pek çok konuda çocuklarımız için en iyisini yapmaya çalışırken zaman zaman bebeğimizin altı pişik olduğunda, yemek yemediğinde, fazla televizyon izlediğinde, davranışsal bir problem yaşadığında vicdanımızın sesi bize bu soruyu sordurur.

 

Uzmanların dediklerine bakıp, söylediklerini uyguladığımız halde başarısız olduğumuzu düşünüp kendimizi daha da suçlu hissederiz. Ya da çevremizdeki “mükemmel anneymiş” gibi görünenlere bakıp kendimizi yetersiz hissedebiliriz.

 

Bilgi edinmek, sorun yaşarken çareler aramak bilinçli bir ebeveynin yapması gereken davranışlardandır.

Ancak her uzmanın söylediği mutlak bir doğru içermeyebilir.

 

Kaç yaşına kadar emzirmek gerektiği, çocuklar arasında kaç yaş olması gerektiği, çocuğu okula gönderme yaşı gibi konular kültüre, çocuğun yaşadığı koşullara, anne/babanın bireysel özelliğine göre değişebilir.

Çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili yapılan çalışmaları kapsayan bilimsel bilgiler pek çok alanda olduğu gibi yapılan akademik çalışmaların sonucudur. Dolayısıyla bilgi zamana ve koşullara göre yenilenebilir.

Bazen de bir uzman bilimsel araştırmalara değil, ideolojisine, dünyaya bakış açısına, inançlarına göre yorum yapabilir.

Bu durumda aslında önerilerinin kendi kişisel görüşleri olduğunu belirtmesi daha doğru olacaktır. Aksi halde uzmanlığını kötüye kullanmış olur.

Bu yüzden bizim ebeveynler olarak yapmamız gereken, her uzmandan her duyduğumuzu kesin bir bilgiymiş gibi alıp, kaygılanmak yerine, bilimsel bilgiler ışığında bu bilgilerin doğruluğunu sorgulayarak çocuklarımızın gelişimi için en uygun olanı uygulamaktır.

 

3psikolog3anne

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: