Anne Baba Olmanın İncelikleri…

Anne Baba Olmanın İncelikleri…
14 Ağustos 2018 tarihinde eklendi

Annenin sevgi fazlalığının çocuğa zarar verdiğini anne­nin bilmesi gerekir.

Çocuk psikiyatrisinde çocuktan ziyade anne babanın tutumları değerlendirilir; annelik-babalık pratiği ile ilgili eksiklikler belirlenir.

Annelik duygusu biyolojiktir. Ama annelik davranışı sosyal öğrenme ile ilgilidir. Anneliği öğrenmek gerekir, çünkü annelik kendiliğinden öğrenilmez.

 

Anne baba mükemmeliyetçi ise ya da anne ile ilgili eksiklik var ise baba çocuğun üzerine düşmeye başlar.

Baba genel olarak güveni, otoriteyi temsil eder. Çocuğuna aşın sinirlenen, onu aşırı kontrol eden, çocuğun yediğine içtiğine giydiğine karışan, dışarıda özgürlüğünü kısıtlayan baba modeli vardır.

 

Çocuğun gelişiminde 0-6 yaş dönemlerinde anne ve babanın canlı örnek olacağı unutulmamalı.

Evde baskın konu ne ise çocuk o yönde şekillenir. Kılık kıyafet mi, para mı ya da yemek mi konuşuluyor daha çok. Anne babanın önce bir aynaya bakması gerektir.

Annelik ve babalığı öğrenmesi kendini sorgulaması gerekir. Bunu yapabilirse çocuk yetiştirmekten korkmamalı.

Saatlerce konferanstan çok daha etkili davranışlarla örnek olmak gerekir.

 

Her çocuk ayrı bir birey olarak görülmeli. Kimi anne babalar çocuklarını şu meslekte olsun, şunu yapsın şeklinde eşya olarak konumlandırıyor.

Çocuklarını ihtiyaç ve yeteneklerine göre değil de kendi isteklerine göre yetiştirir. Çocuklar birey olarak görülmeli. Ben okuyamadım o okusun, ben çok ezildim o ezilmesin, kadınlar hor görülüyor o görülmesin gibi dayatmalar yapmak çocuğa doğru değil.

Anne baba baskısıyla bir meslek seçen çocuk mutlu olmaz hatta anne babaya düşman olur. Annelik ve babalık pratiğinin kültürümüzde yanlışlarından biri maalesef…

 

Anne ve baba çocuk yetiştirirken annelik ve babalık pratiğini, ebeveyn olmanın vizyonunu bilmesine gerektirir.

Annelik babalık vizyon gerektirir. Eğer çocuk ego tatmin etmekse, çocuğun üzerinden kendini ifade etmek gibiyse bu durumlarda anne ve baba çocuğunu sadece kendi uzvu olarak görür.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: