Değer görmek için değil faydalı olmak için çabalayın.

Değer görmek için değil faydalı olmak için çabalayın.
10 Ağustos 2018 tarihinde eklendi

Bu dünyada faydalı olan her şey, doğal olarak değerlidir.

İnsanlar beğendikleri şeylere değil, fayda sağladıkları şeylere gerçekten değer verirler.

Ama gelin görün ki modern zamanlar bize öyle bir kullanılma korkusu yükledi ki iyilik yaparken korkar hale geldik.

Vitrinde süs olarak duran ama kimsenin kahve içemediği fincan gibi, kimseye faydası olmayan niteliklerimizin de anlamı yoktur.

Hayatta sahip olduğumuz şeyleri insanların gözüne sokarak sergileyip sonra da bunlara değer vermelerini bekleyemeyiz.

Evet, vitrindeki fincanı da beğeniriz ama hepsi o kadar. İnsan beğendiği her şeye değer vermez, veremez. O yüzden vitrindeki bardak gibi sergilediğimiz yeteneklerimizle değer görmeyi beklemek, göremeyince de üzülmek akla uygun değildir.

Çok güzel resim yapıyorsam, kolye yapıyorsam, İngilizce konuşuyorsam, maaşım iyiyse, bedenim fitse, dekorasyon zevkim varsa ama kendimden başka kimseye hayrım dokunmuyorsa bunların gerçekten değeri de yok.

Kullanılmaktan korkuyorsunuz diyelim. O zaman niteliklerinizi insanların hizmetine sunun, kendinizi değil. Bu ikisi ayrı şeylerdir. Neyi ne kadar vereceğinizi siz seçin.

Her isteneni yapmaktan kendimizi korumanın yolu hiç bir şey yapmamak değildir. Hayır demeyi bilin derken demek istediğim her şeye hayır demeniz değil, neye evet neye hayır diyeceğinizi bilmenizdir.

 

Eğer değerli olmak gayesiyle kendinize donanım ekliyorsanız boşuna yorulmayın. Gerçekten sevdiğiniz şeyleri yapmaya zaman ayırın, havalı olmak için değil. Değmez gerçekten. Değerinizi başkalarının gözünde aramayın. İnsanların beğeneceği, toplumun onaylayacağı şekilde davranmaya çalışarak kendinizi yormayın.

Hepimiz doğuştan değerliyiz bunu hatırlayın. Yaratıcımız bizi yoktan var etti ve bize hayat verdi. Bizi pek çok özellikle, yetenekle donattı.

Bütün eksikliklerimizle, kusurlarımızla beraber sonsuz değerliyiz. Sadece var olan değerimizi görmemiz gerekiyor, aramamız değil. Sonra keşfettiğimiz değerli varlığımızı çevremize faydalı olmak için kullanmamız.

Psikolog Tülay Kök

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: