ANAOKULU SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

ANAOKULU SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
9 Ağustos 2018 tarihinde eklendi

Anaokulunda çocuğun sosyal becerileri ile kendi yeteneklerini keşfedebileceğini söyleyen Psikolog Duygu Almaz, anaokulunun önemini anlattı…

0-6 yaş arası çocukların beyin ve fiziksel gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Doğum anında başlayan ve ilkokul dönemine kadar devam eden bu gelişim sürecinde beyin gelişimi, ince- kaba motor beceriler, öz bakım becerileri, dil-ifade becerileri, bilişsel beceriler çocuğa kazandırıldığında çocuk “İlkokul Dönemi” ne yüksek performansta adım atacaktır.

Yapılan çalışmalar sonucunda, anne- bakıcı ile evde eğitim alan çocuk anaokulunda eğitim alan akranları ile eşit seviyede olamayacaktır. Çünkü okul ortamı çocuğun bu becerileri kazanabilmesinin yanı sıra sosyal becerilerini, kendi yetenek ve davranışlarını keşfetmesi ile birlikte akademik açıdan hazır hale getirecektir.

Diğer koşullarda; okul öncesi eğitim almayan çocuk yaşının da ilerlemesi ile birlikte ilkokul döneminde davranışları, anne- bakıcıdan ayrılma konusunda zorlu çekecek, yaşıtlarından geride davranışlar sergileyecektir.

Bu bilgiler çerçevesinde anne babalar için en değerli varlıklarının okul seçiminde titizlik ile çalışılmalıdır.

 

  Anaokulu seçiminde dikkat etmemiz gereken önemli noktalar nelerdir?

Çocuğumuzun ilgi ve yeteneklerini tanıyarak, veli olarak ihtiyaçlarımız hangi doğrultuda olmalı, okuldan neler bekliyoruz? Bu soruları cevaplamakta zorluk çektiğiniz zaman bir uzmandan da destek alabilirsiniz. Beklentiler ve ihtiyaçlarımız karşılanmalıdır ki, okul seçimi konusunda pişmanlık yaşamamalıyız.

Anne- baba olarak hızlı araştırma yerine erken dönemde araştırmalara başlayıp; uygun okulların listesini çıkartmalıyız. Çocuğumuz ile birlikte okuldan randevu alıp, okulu gezme, kurucu, müdür tanışıp okul hakkında misyon bilgisi edinip kendi görüşlerimizi, ihtiyaç ve beklentilerimizi paylaşmalıyız.

Öğretmen ve çocukların arasındaki ilişkiler nasıldır? Eğitim görüşleri nelerdir? Bahçe etkinliklerinde öğretmen- çocuğun ilişkisini davranışlar açısından daha rahat gözlemleyebiliriz.

Ev- okul arasında uzun mesafe olması çocuğun sabah okula gitmesinde zamanla isteksizlik yaratabileceği için, mesafe faktörüne de dikkat etmeliyiz.

Okul sınıflarının mevcudu, mevcuda uygun öğretmen sayısı, eğitim materyalleri, sosyal-sanatsal- sportif etkinlikler nelerdir? Bu bilgiler ışığında eğitim kalitesi bize uygun mudur?

Yemek ,uyku saatleri, ortamı nasıldır?

Güvenlik ( demir parmaklık, yaralanmaya müsait sivri yapılar), hijyen koşulları uygun mudur?

Çocuk gelişiminde en önemli faktör olan; tuvalet eğitimi, ihtiyaçların karşılanmasında koşullar nasıldır?

Bir psikolog, danışman bulunmakta mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığının koşullarına uygun ortam ve çalışma koşulu var mıdır?

Bütçemize uygun mudur? Veli olarak beklentileri karşılamakta mıdır?

Acil durumlarda yönetimin rolü nelerdir?

Bu maddeler çerçevesinde kurucu, yönetici ile yapacağımız görüşmeler bize diğer okullar ile karşılaştırma açısından imkân verecek, bize en uygun okulu gönül rahatlığı ile seçmemizi sağlayacaktır.

Uzman Psikolog Duygu Almaz

hürriyet

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: