Trafik terörü 6 bin 825 çocuğu hayattan kopardı

Trafik terörü 6 bin 825 çocuğu hayattan kopardı
7 Ağustos 2018 tarihinde eklendi

Trafik kazalarında hayatını kaybeden çocuklara bakıldığında en çok 0-9 yaş grubunun olması dikkat çekiyor. 2002-2017 yıllarında meydana gelen trafik kazalarında 0-9 yaş grubunda 3 bin 384, 10-14 yaş grubunda bin 599, 15-17 yaş grubunda bin 842 çocuk hayatını kaybetti. Son yıllarda trafik kazalarındaki çocuk ölümlerinin artışı ise gözlerden kaçmıyor. Ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan ‘trafik kazası sonucu ölüm’, ülkenin en önemli halk sağlığı ve güvenlik sorunlarından biri olarak ortaya çıkıyor.

 

Çorum Şoförler Odası BaşkanıTahsin Şahin, 2002 yılından bugüne kadar trafik kazalarında 6 bin 825 çocuğun trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirterek, çocukların trafik terörüne kurban verildiğini söyledi.

 

Çocuk ölümleri neden kaynaklanıyor” diyen Başkan Şahin, “Araçlarda çocuk koltuğu olması lazım. Bu kanunda var. Emniyet kemeri takılması lazım… Çocuk koltuğu bulunmayan araçlarda ölümler daha fazla. Çıkan her kanun, kural vatandaşımızın lehinedir. Çıkan kanunlara kurallara uymamız lazım. Dikkat etmemiz lazım” diye konuştu.

 

 

HERKESİN BU KURALLARA UYMASI GEREK

Çocuklarında sürücünün dikkatini dağıtabileceğini dile getiren Şahin, sürücülerinde çocukla ilgilenirken kaza yapabileceğini ifade etti. Buna çok dikkat edilmesinin altını çizen Şahin, çocukların kesinlikle ön koltukta oturmaması ve araçlarda çocuk koltuğu olmasının gerektiğini vurguladı.

Çocuk ölümlerinde ailelere büyük görev düştüğünü anlatan Şahin, “Yayayken çocuk anne veya babasının elini bırakıp gidiyor. Sonra bu çocuğa araç çarpabiliyor. Çocukların iyi eğitilmesi lazım…

Bu konuda anne ve babalara çok büyük görevler düşüyor. Çocuklara trafik kurallarına uymalarını öğretmeliyiz. Bu sayede ölümlerde azalır. Herkesin bu kurallara uyması lazım” şeklinde konuştu.

 

“Çocuklar bizim geleceğimiz sahip çıkalım”

Çocukların bu ülkenin geleceği olduğunu ve sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapan Şahin, “Avrupa ortalamasına baktığımızda çocuk ölümlerinde en öndeyiz. Hatta bazı ülkeleri belki de ikiye veya üçe katlıyoruz bu konuda. Trafikte özellikle ve özellikle kurallara uyalım. Trafik kazalarını önlemek için cep telefonu kullanmayalım. Dikkatli olalım. Trafik terörü nedeniyle çok sayıda çocuğumuzu kaybediyoruz. Bu çocuklar bizim geleceğimiz. Bu yıl ki Trafik Haftası etkinliklerinde bu çocuk ve trafik konusuna dikkat çekildi. Çocuklarımıza sahip çıkmamız lazım. Özellikle trafik kurallarına biz uyalım ki bizim çocuklarımızda bize örnek olsun. Kazaların önüne bu şekilde geçmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Trafik kazalarında en çok ölüm olayının 0-9 yaş grubunda yaşandığını anlatan Şahin, trafikte sürücülerden daha dikkatli olmalarını istedi.

iha

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: