Bir annenin en kutsal annelik görevi çocuğunu mutlu etmeye çalışmak değil, teselli etmeye çalışmaktır.

 Bir annenin en kutsal annelik görevi çocuğunu mutlu etmeye çalışmak değil, teselli etmeye çalışmaktır.
7 Ağustos 2018 tarihinde eklendi

Anne olunca anlarsın diyorlar ya hani. Her şeyi bir tarafa koydum ve gördüm ki anneliğin en zor yanı çocuğunun acı çekmesine dayanmak zorunda olmakmış. İnsan istiyor ki çocuğunun yüzü hep gülsün, o hep mutlu olsun. Çünkü evladını acı çekerken görmek her anne babaya ağır geliyor.

 

Hiç hasta olmasın, hiç morali bozulmasın, arkadaşları onu üzmesin, kimse onu terk etmesin. Her şeyin en güzeli çocuğumun olsun. Yeter ki onun gözünden bir damla yaş akmasın.

Annelerin çocuklarına “dayak yiyip gelirsen bir de benden dayak yersin, düşersen bir de ben döverim” demesini nasıl açıklayabiliriz yoksa. Düşme, yaralanma, kimse seni yaralamasın, sen üzülme, senin canın yanmasın ki benim canım gitmesin demek bu. Hep çok sevmekten aslında…

Anne çocuğu geç kaldığı için merak eder mesela ve hatta meraktan ölür. Ama çocuk eve geldiğinde söylemediği lafı, atmadığı fırçayı bırakmaz. “Öldük meraktan, telefonun niye kapalı, bu saatte dışarda senden başka insan var mı, başına iş gelsin de gör gününü”

Çocuk sınavı kazanamaz, üzüntüsünden kahrolur. Anne daha beter üstüne gider. “Ben sana çalış dedim, telefonla oynama dedim, şimdi git o kötü okula da aklın başına gelsin”

Çocuk büyür evlenir. Evliliğinde sorunlar olur. Anne başlar söylenmeye “Ah ben sana demiştim, o aileden kız alınmaz demiştim, seni yer bitirir bu kız demiştim”

 

Böyle yaparsanız çocuklarınız sizinle dertlerini paylaşmaz. Ondan sonra dersiniz ki yavrum neden konuşmuyorsun, niye bizden saklıyorsun her şeyi.

Çünkü çocuğunuz, kendisinin teselliye ihtiyacı varken sizin paniğinizi teselli etmekle uğraşamaz. Çocuklarımız üzgünken kendi üzüntümüzü bir tarafa bırakmak, ne kadar üzgün olursak olalım üzüntümüzü kendi içimizde taşımak zorundayız.

 

 Bir annenin en kutsal annelik görevi çocuğunu mutlu etmeye çalışmak değil, teselli etmeye çalışmaktır.

 

Evet, ne yapıyorsak çok sevdiğimizden yapıyoruz ama sevgimizi ifade etmeyi bilmiyorsak çok sevmenin karşı tarafa bir faydası yok.

Sevmek sevdiğin için endişelendiğinde, onu merak ettiğinde, acısını yüreğinde hissettiğinde kalbindeki bütün şefkati onun kalbine akıtarak onu teselli edebilmektir.

 

Psikolog Tülay Kök

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: