Boşanma evresinde sosyal medya nasıl kullanılır?

Boşanma evresinde sosyal medya nasıl kullanılır?
31 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

Dikkat edin! Özellikle devam eden boşanmalarda, sosyal medya hesapları boşanma araştırmacıları için bol malzeme sağlayabilir. İşte boşanma evresinde sosyal medya paylaşımlarında dikkat etmeniz gerekenler…

 

Boşanma davalarında sosyal medyada yaptığınız hareketler oldukça önem arz eder. Konuya dair yapılması ve yapılmaması gerekenleri sizler için listeledik:

 

Gizlilik ve güvenlik ayarlarını gözden geçirin

Tüm hesaplar ‘özel’ olarak ayarlanmalıdır. Twitter’da lokasyon bildirimini kapatmakta da fayda var. Ne zaman nerede olduğunuzun bir süre kimse bilmese de olur.

 

Tüm şifrelerinizi değiştirin

Bir başkasının Facebook ya da diğer sosyal medya hesaplarına izinsiz girmek (gizli profilse) suç olsa da boşanma esnasında diğer tarafın her zaman rasyonel veya usulüne uygun hareket edeceğine güvenemezsiniz. Bu olasılığı tüm şifrelerinizi değiştirerek önleyebilirsiniz.

 

Tanımadığınız kimsenin arkadaşlık isteğini kabul etmeyin

Herkes onları arkadaş olarak ekleme izni ile başka bir kişinin Facebook sayfasını görüntülemek hakkına sahiptir. Sonuç olarak, bunu boşanmaya çalıştığınız partneriniz ya da onun için çalışanlar da yapabilir. En popüler yöntem, cazip bir Facebook profili oluşturarak arkadaşlık teklifi yollamak olarak şekilleniyor. Facebook, kendisi 83 milyondan fazla profilin sahte olduğunu kabul ediyor. Aynı şey arkadaşlarınız ve aileniz için de geçerli. Onlara erişmesi size erişmesi için araç olabilir.

 

Tweet atmayın ya da anlık fotoğraf paylaşımında bulunmayın

Twitter anlık sıcak paylaşımlar için yaratılan sosyal medya platformudur. Kullanıcılar genellikle tam düşünmeden ya da kimsenin okuyacağını sanmadan paylaşımlarda bulunur. Hata yapmayın, ‘tweet’ler mahkemede aleyhinize delil olarak kullanılabilir ve avukatlar karşı tarafın hesabını izleyebilir.

Linkedin hesabınızı durdurun ya da doğruluğundan emin olmak için gözden geçirin

Linkedin eğitim ve kariyer tarihinizi listeler. Hesabınızda abartılan bir konu olmadığına emin olun. En ufak bir saptırma da aleyhinize delil olarak kullanılabilir.

 

Adınızın her versiyonu ile Google araması yapın, imajlar dâhil

Kapsamlı bir Google taraması, unuttuğunuz ve hatta haberiniz olmayan hesaplarınız, fotoğraflarınız ve iletilerinizi bulmanıza ve yok etmenize fırsat tanır. En azından mahkemede gafil yakalanmazsınız.

 

Yazdıklarınıza dikkat edin

Kısa mesajlar boşanma mahkemelerinde kullanılan elektronik kanıtların ilk üç unsurundan biridir. Bir metin mesajı içeriğinin her zaman basılı halinin alınıp, aile avukatına gösterilebileceği unutulmamalıdır.

 

Güvenlik konusunda şüpheleriniz varsa…

Sosyal medya araçlarının güvenirliliğinden emin değilseniz, platformların size sunduğu güvenlik imkanlarını kullanıp, kullanmadığınızı gözden geçirin. Buna rağmen kendinizi hala güvende hissetmiyorsanız, sosyal medya hesaplarınızı bir süreliğine dondurabilirsiniz.

hthayat

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: