Ama bir gün gideceğim. Allah gecinden ve sıralı ölümler versin

Ama bir gün gideceğim. Allah gecinden ve sıralı ölümler versin
31 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

“Anne sen ölecek misin?”, “Anne lütfen ölme”, “Anne ben ölmek istemiyorum”

Hoppala nereden çıktı şimdi bu sorular!

Gelişimsel olarak 4-5 yaş aralığında çocuklar bu soruları sormaya başlarlar biliyorum ama kendi çocuğum “anne ölme ne olur!” deyince sanki nefesim kesiliyor. İçime bir taş oturuyor. Er ya da geç öleceğim ama bunu ifade etmek son derece zor.

Dün akşam bu soruyla karşılaşınca “herkes bir gün ölecek” demedim kesinlikle! Çünkü bu çocukta yüksek düzeyde kaygı uyandırabilecek bir cümle.

 

Lafa şöyle başladım “ben de senin yaşındayken bu konuları merak ederdim. Senin de merak edip sorman ne güzel.” Bunları söylerken bir taraftan süre kazanırken bir taraftan da bak bu soru çok doğal, normal mesajı vermeye çalıştım inşallah kaşım gözüm ayrı oynamamıştır!

Sonra devam ettim “oğlum biz şu anda çok mutluyuz, sağlıklıyız, birlikteyiz inşallah çok uzun yıllar böyle birlikte olacağız.” “Anne sen ölme” dedi ve uyuyakaldı… Ben de oturdum ağladım.

Bu soru yeniden gelecek biliyorum. O zaman biraz doğadan örnekler vererek açıklamayı planlıyorum. Oğlum bak ağaçlar şimdi yemyeşil, sonbaharda sararacak, sonra dökülecek ama sonra tekrar ağaçlar yemyeşil olacak” demeyi planlıyorum ama bu sefer de yaşlılıkla ilişkilendirip “ne zaman yaşlanacaksın, anneannem yaşlı mı?” soruları gelecek biliyorum.

 

Bu yaş çocuklarının en çok ihtiyacı olan şey “güven”. Güvende olduklarından emin olmak, ailelerinden ayrılmayacaklarını bilmek istiyorlar. O nedenle ne söylersem söyleyeyim ayrılık kaygısı yaratabilecek cümlelerden uzak durup, güven veren telkinlerde bulunmaya çalışacağım…

 

“Ölmeyeceğim” , “seni bırakıp hiçbir yere gitmem” diyebilmeyi çok istedim güzel yavrum. Ama bir gün gideceğim. Allah gecinden ve sıralı ölümler versin

 

Akademisyen anne

Doç. Dr. Saniye BENCİK KANGAL

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: