Olumlu düşünmek için ne yapmalı?

Olumlu düşünmek için ne yapmalı?
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

Korkarız, dudağımızda uçuk çıkar; üzülürüz, tansiyonumuz çıkar; heyecanlanırız midemiz bulanır yani tüm psikolojik durumların vücutta kimyasal bir karşılığı vardır.

 

Olumlu düşünmek istiyor ancak başaramıyor musunuz? Dr. Sinan Akkurt olumlu düşünmeye dair bilmediklerimizi anlattı.

 

“Olumlu düşünme” sonradan kazanılabilen bir yetenek midir?

Olumlu düşünme doğuştan gelen bir yetenek değildir. Çalışarak sonradan da kazanılabilinir. Burada bir tablonun tamamını görebilmektir aslında olumlu düşünmek. Hep aynı noktadan bakmak yerine bir adım geriye çekilerek tablonun tamamını görebilmektir. Bu kazanımı quantumla ilgilenmeye başladıktan sonra elde ettim.

 

 

“Olumlu düşünme”yi nasıl başaracağız? Bunun bir tekniği var mı?

Şöyle baktığımızda quantum, atomu inceliyor. Atomun etrafında dolaşan elektronlar var. Bunların hareketleri o atomun bir titreşimi ve titreşim frekansı olmasına sebep oluyor. Quantum kanununa göre bu titreşim her farklı maddenin atomunda farklıdır. Sadece aynı maddelerde aynıdır.

Yine quantum kanununa göre bu atomlara baktığınızda aynı frekansa sahip atomlar birbirini çekerler. Dolayısıyla hayatımızdaki her şeyin de bir frekans olduğunu düşünürsek; atom gibi ağzımızdan çıkan sözcüklerin, düşüncelerimizin, hayallerimizin hepsinin bir frekansı olduğunu düşünürsek; aynı frekans aynı frekans tarafından çekilir. Quantum kanunu budur.

Yani biz iyi bir şey düşünmeye başlarsak o iyi olmasını istediğimiz düşünceyi çekeriz. Bu fizik kanunudur.

 

Örneğin aklımızdan geçirdiğimiz bir arkadaşımızın saniyeler sonrası telefon açması tesadüf değildir. Şüphesiz bir şekilde canı gönülden olmasını istediğimiz bir şeyin, “Gerçekten çok istiyordum ben bunun olmasını” dediğimiz şeylerin olması da bir tesadüf değildir. Bunların hepsinin temelinde bir quantum fiziği kanunu vardır. Dolayısıyla biz ne zaman bir konuyla ilgili olumlu düşünürsek, o olumlu konuyu kendimize çekeriz. Bu da fizik kanunudur. Bu yüzden olumlu düşünmek öğrenilebilinen bir davranış şeklidir.

 

Beynin olumlu düşünmesini sağlayan doğru nefes teknikleri, pratik egzersizler ve doğal kürler neler?

Eğer “Ben ne zaman olumlu düşünmeye çalışsam bir şey oluyor ve beni engelliyor” diyorsanız; işte onun o engelleyen nedeni ortadan kaldırmanız için biraz pratik yapmanız gerekiyor. Bu pratikler meditasyon olabilir. Meditasyon demek zihni dinlendirmek demektir.

 

Zihni susturmanın yöntemlerinden biri de meditasyon esnasında nefesimizi sayarak gözlerimizi kapatarak ya da bir nesneye odaklanarak nefesimizi sayarak zihnimizi dinlendirmektir ve bir şey düşünmemeye çalışmaktır. Bu bir yol meditasyon için. Bunun yanında zikir, müzik dinletisi gibi eylemler sizi yine rahatlatabilir. Yine olumlu düşünmeyi sağlayabilecek tekniklerden biri de doğru nefes teknikleridir.

Özellikle 6-3 – 6-3 nefes tekniği zihni boşaltarak sizi rahatlatır. 6-3 nefes tekniği şöyle uygulanır: 6’ya kadar sayarak nefes alınır, 3’e kadar sayarak beklenir (nefes tutulur), 6’ya kadar sayarak nefes sayarak nefes verilir, 3’e kadar sayarak durulur ve yeniden başa dönülür. Bunu bir burun deliğini kapatarak yaparsak bir adım ileri gideriz.

Çünkü vücudumuz her iki burun deliğinden eşit miktarda hava almaz. Burun deliklerinin sağ ve sol beyinle bağlantısı vardır. Beynimizin işlevlerini düzgün kullanabilmemiz, ciğerlerimizi tam kapasite kullanabilmemiz yoluyla gelişir. Sol delikten aldığınız nefes sağ beyni aktive eder. İkisini de çalıştırmak için bir tekrarda sağ, bir tekrarda sol burun deliğimizi tıkayarak yapabiliriz. Günde 3-4 defa 5’er dakika yapılması faydalı olur.

 

Bunun haricinde yorucu olmayan bir spor yaparken vücudumuz detoks yapar, zararlı toksinler dışarıya atılır. Aynı zamanda spor yaparken endorfin hormonu denilen mutluluk hormonu da yükselir. Bu da yine bizi rahatlatacak ve olumlu düşünmemizi destekleyecek bir metottur.

Yazı: Dr. Sinan Akkurt

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: