Kendini bilmeyen, kimseyi bilemez.

Kendini bilmeyen, kimseyi bilemez.
19 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

Kendini bilmeyen, kimseyi bilemez.

Kendini çok iyi tanıdığını düşünen ise en büyük yanılgıyı yaşıyordur.

Kendini bilmek bir yolculuktur. Derinlemesine bir yolculuk.

Bu yolculuk bazen haz verirken, bazen acı verir. Bazen ellerin ayakların buz kesilir, bazen de ağlamaktan gözlerin şişer. Ama çoğunlukla hazmetmen gerekenlerin gerçekliği seni hayrete düşürür.

Dünyanın merkezi sensin çünkü dünya senin algınla oluşuyor. Dışarda olanın sana nasıl göründüğü senin algınla alâkalı. İçinde ne varsa o vardır dışarda. Korku dolu bir iç dünyan varsa, dış dünyanda buna paralel olarak tehdit dolu olur veya içinde ki korkuya karşı karşıt bir tepki olarak korkusuz bir yapı oluşturabilirsin.

Korkusuz bir yapı, bir savunma geliştirmiş olmanın neresinde bir kusur var diye düşünebilirsin ve sorabilirsin. Kusuru; Korkusuz olma savunmasının, içinde ki korkuya karşı geliştirilmiş olması. Hal böyle olunca korkmak senin korkun haline gelir. Çünkü korkmamalısındır.

Korkmamak için verdiğin çaba seni esir alan şey haline gelir. Dünyan yine korku üzerine kurulmuş olur. Ve çıktığın yol korkmamak iken kendini yine korku içinde bulursun.

Korktukların kendini reddettiklerin olarak gösterir. Reddettiklerini neden reddettiğini düşündüğün de birçok mantıklı sebep bulabilirsin ama şunu bilmen gerek ne sebebin olursa olur Reddedilmiş her şey bir psikopatoloji yaratır. Belki korku dolu yaşayan birine kıyasla daha güçlü görünüyor olabilirsin ama senin de kusurun korkuyu reddetmek.

Ne korkuyu reddetmelisin ne de korkusuzluğu. İkisini de alıp kabul etmeye gönüllü isen işte o zaman gerçek özgürlüğü yakalarsın. Olmaman gerektiğini düşündüğün her şey de ve her yer de sen yoksundur. Sen bir tutsaksındır.

Düşün nelerden korktuğunu

Kuştan, böcekten

Arıdan çiçekten

Yaradan bereden

Acıdan üzüntüden

Uçaktan kazadan

Sakatlıktan Ölümden

Ve gönüllü ol reddettiklerine. Kabul et. Neyi görmeyi reddediyorsun?

Görmeyi reddetmenin nesini seviyorsun?

Korkmanın nesini seviyorsun?

Ziya ÜNLÜTÜRK

Psikoterapist/Uzman Klinik Psikolog /Psikolojik Danışman

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: