İÇİNİZİN İSTEMEDİĞİ BİR ŞEYE ‘HAYIR’ DİYEBILMEK BİR YETİŞKİNLİK BECERİSİDİR.

İÇİNİZİN İSTEMEDİĞİ BİR ŞEYE ‘HAYIR’ DİYEBILMEK BİR YETİŞKİNLİK BECERİSİDİR.
14 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

”Hayır “ diyebilmek hem kendi hem karşıdakinin yararı için düşünebilmektir.

Sadece karşınızdaki için düşünüp kendiniz için düşünmediğimizde insanların çok işine yararsınız ve bunun size maliyeti bedensel psikolojik kaynaklı ağrılar, öfke kontrolsüzlüğüdür.

 

HAYIR, DİYEBİLMENİN 5 YOLU:

 

  1. Diğerlerine evet derken kendinizin hangi ihtiyacını boş verdiniz farkına varın. Yani yorgunsanız dinlenme ihtiyacınız varsa, bedensel olarak iyi hissetmiyorsanız, bunu dile getirebilirsiniz. Bu yanlış değildir kendinizi suçlu hissetmeyin.
  2. Kendinize özgü prensipler listesi oluşturun. Örneğin; Gergin ve yorgunken yeni bir yük alma! Siz sınır çizmezseniz insanlar sizi çiğner ve geçer.
  3. İnsanlara “evet” dedikçe bunun bitmeyeceğini hep isteyeceklerini ve hiç memnun olmayacaklarını aklınızdan çıkarmayın.
  4. İnsanların istekleri karşısında hemen “evet “ demeden önce düşünmek için zaman isteyin ve bu esnada sorular sorun. Karşı tarafa neyi yapabileceğinizi ve neyi yapamayacağınızı açıklıkla belirtin.
  5. Hayatınızdaki en önemli kişinin, kendiniz olduğunu gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.

Haydi denemeye bugünden başlayalım mı dostum. Hım biliyorum korkuyorsun, korkma dostum bir şey olmaz, sen artık bir yetişkinsin, artık kimseye ihtiyacın yok. Kimse seni zorlayamaz ve sen hayır dedin diye dünyanın sonu gelmez. Hadi bir cesaret…

 

Kudret Eren Yavuz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: