SON MODEL EMZİK

SON MODEL EMZİK
9 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

Bu kez içim acıyarak gözlemlediğim bir konuya değinmek istiyorum.

 

Şu yetişkin dünyasının vazgeçilmez ‘arzu nesnesi’ cep telefonları! .

 

Çocuklar üzerindeki kullanım alanları ise biraz daha değişik son model emzik, susturucu, yeni nesil bakıcı, hipnotize aracı..

Mesleğim gereği engel olamadığım gözlemleme isteğim çevremdeki insanlara ve davranışlarına odaklanıyor.

Ne yana dönsem dış dünya ile bağlantısını koparmış hipnotize olmuş küçücük bir ekrana bakan küçücük çocuklar ile karşılaşıyorum

Kendimi zor tutuyorum gidip anlamak istiyorum, uyarmak istiyorum, oynamak istiyorum o minikle.

Nerede bu çocuğun peluş çantası içinde bebekleri arabaları boya kalemleri boyama kitapları minik uçakları oyun hamurları ? Nerede bu çocuğun yaratıcılığı, aktifliği, keşfetme, öğrenme isteği ?

 

 Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, otizm spektrum bozukluk, dil konuşma bozuklukları, davranış bozuklukları, öfke kontrol güçlüğü, akademik başarıda düşme, sosyal ilişki güçlükleri gibi klinik problemlerin en büyük tetikleyicilerinden tek yönlü iletişim araçları.

Şimdi lütfen bir kez daha düşünün çocuğunuzun oyun oynamaya ihtiyacı var evet ama sizinle, akranlarıyla, iletişim ve etkileşime dayalı oyun oynayın duygularına eşlik edin keyif alın..

En az 4 yaşına kadar tüm tek yönlü iletişim araçlarından koruyun ancak bunun için önce kendi alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecek. .

 

Klinik Psk. Sinem KAYA ÖZÇELİK

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: