EN ÇOK ÇOCUKLAR MUTLU EDİYOR

EN ÇOK ÇOCUKLAR MUTLU EDİYOR
7 Temmuz 2018 tarihinde eklendi

Time’ın anketine göre mutluluğu dışarıda değil aile içinde aramak gerekiyor. Çünkü deneklerin yüzde 35’i kendilerini en çok “Çocuklarının ya da torunlarının mutlu ettiğini” söylüyor.

 

Mutluluğun formülünün beyin tarafından salgılanan ‘dopamin’ ve ‘endorfin’ hormonlarında gizli olduğu uzun süredir biliniyor. Peki insan hangi durumlarda kendini mutlu hissediyor?

ABD’nin saygın dergilerinden Time, işte bu soruya yanıt arıyor.

Bir anket düzenleyerek ‘seni mutlu eden ne’ sorusunun cevabını arayan dergi, deneklerin yüzde 35’inin aklına çocukları ya da torunlarının geldiğini duyuruyor.

 

Aynı ankete katılanların yüzde 17’si ise, kendilerine en çok mutluluk veren şeyin aileleri olduğunu belirtiyor. Tanrı, eş ve evlilik diğer popüler cevapları oluşturuyor.

Yine Time’da yer alan ve Nobel ödüllü psikolog Daniel Kahneman tarafından hazırlanan bir anket ise, insanların bütünden çok küçük detayları; duygusal iniş ve çıkışları hatırlamaya elverişli olduğunu gösteriyor.

 

Bu noktadan hareket eden Kahneman mutluluğun sırrının detaylarda saklı olduğunu söylüyor.

 

YÜZDE 50 GENETİK

 

Fakat mutluluk eksenli araştırmalara son darbeyi Minnesota Üniversiyesi’nden David Lykken vuruyor. 4000 ikiz üzerinde yaptığı araştırmaların referansıyla konuşan Lykken, mutluluğun yüzde 50 oranında genetik olduğunu ortaya koyuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: