ERGENLE İLETİŞİM

ERGENLE İLETİŞİM
21 Haziran 2018 tarihinde eklendi

Karşımdaki benim küçük oğlum (şimdinin genç delikanlısı )bana nasıl da karşı çıkıyor , nasıl da laf yetiştiriyor itiraz ediyor ?

Bir yandan içimden sinirlenmeye başlarken , kalbimin bir yanı nasıl da seviniyor bir bilseniz” kendinin ne istediğinin ,beklentilerinin bu denli farkında olduğunu gördükçe onun her gün kendi kişiliğini sağlamlaştırma çabasını heyecanla da izliyorum .

Elbette sinirlerim geriliyor kolay olmuyor , benim sakinlikte kalmam gerekiyor zira onun hormonları ve sinir sistemi duygu düzenlemesinde zorlanıyor .

Ve ben biliyorum ki ancak sakinlikte kontrolde kalabilirsem oğlumla orta yolu bulabilicez ve uzlaşabilicem .

Derin bir nefes çekiyorum, yavrum hadi bir nefes al …….. istiyorsun ve ” seni duyuyorum , sesini yükseltmeden de konuşabiliriz , şimdi dinliyorum seni . ………

Hımmm anladım peki ne geçiyor aklından , nasıl düşündün? ……

Anlıyorum seni şimdi şuna Ne dersin ?

Şöyle yapsak nasıl olur ? Anladım şu senin için önemli …..

” Sevgili dostlar , bir ergenin bize karşı gelmesi hakaret ve saygısızlık olmadığı sürece sorun değildir .

Eğer karşınızdaki genç size anne baba olarak saygısız davranışları sürdürüyorsa , ilişkinizde bir yerlerde sorun var demektir, bir yerlerde siz de kontrolü kaybediyorsunuz demektir.

Yani kontrollü bir tartışmayı, genç çocuklarımızla yapmamız kötü değil tam tersine yavrumuzun sosyal becerileri kişilik gelişimi için faydalı da olabilir.

Şimdi aranızdan bazılarının ama bana bağırıyor, saygısız davranıyor dediğinizi duyar gibiyim .

Böylesi durumda dostum sen yine sakin kal , iletişimi durdur , bir süre sonra sakinleştiğinde yavrunla iletişime geç ve dinle onu sabırla , yargılamadan suçlamadan , dinle ki o da seni duyabilsin.

Hııı sabretmek zor diyorsun ..

Güzel dostum emek ve sabır olmadan ahlaklı ,sağlıklı ve mutlu bir yetişkin yetiştirmenin kolay olduğunu sana kim söyledi ???

Hadi dene bak buna değecek inşllh .

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: