ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİMİN 6 KURALI

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİMİN 6 KURALI
20 Haziran 2018 tarihinde eklendi

Ebeveyn-çocuk ilişkisinin temelini iletişimin oluşturduğunu vurgulayan Rehberlik ve Psikolojik  Danışma Uzmanı Özde Gül Şen, çocuklarla doğru iletişimin 6 altın kuralını sıraladı.

Her ebeveynin isteği çocuklarının özgüvenli, topluma duyarlı, sorumluluk sahibi bireyler olmasıdır. Bunu beklerken, ebeveynlerin de üzerine düşenler vardır.

‘Ebeveyn çocuk ilişkisi nasıl olmalı?’ sorusunun cevabının iletişim temeli üzerine kurulduğunu belirtti, çocukla doğru iletişimin 6 kuralını paylaştı.

 

TUTARSIZLIK GÜVENİ ZEDELER

Ebeveyn önceden tahmin edilebilir şekilde çocuğuna davranmalıdır, tutarlı olmalıdır. Mantıkla hareket eden ebeveyni çocuk kısa süreli fark etmese de ailenin belirli yaptırımları kararlılıkla sürdürmesi çocukta güven duygusu yaratır ve bu duygu iletişimi kuvvetlendirir.

 

AÇIKLAYICI OLMAK ÖZGÜVENİ ARTIRIR

Çocuğu yeni girdiği ortama karşı ya da eğitim öğretim dönemini kapsayan okul çağına karşı yapacağımız hazırlık onun ile olan iletişimimizi kuvvetlendirir. Çocuğu önceden belirli durumlara karşı hazırlama onun özgüvenini arttırır.

Elini yıkamadan sofraya oturmamak gerektiğini açıklayarak yaptığımız bir konuşma çocuk için bir sonra ki seferde bir uyaran haline gelir ve kurmuş olduğumuz iletişim ona istendik davranışları yaptırtabilir.

İstendik davranışları sergileyen çocuk çevre tarafından onaylandığında, aileden gelen bildirimleri ve uyarıları daha dikkate alma girişiminde olur. Bu da aile ile sağlam iletişim kurmasına sebep olur.

 

 CESARETLENDİRMEK KENDİNİ İFADE ETMEYİ KOLAYLAŞTIRIR

Çocuk ile iletişimde onu cesaretlendirmek çok önemlidir. Cesaretlendirme sürecinde ona küçük sorumluluklar vererek, lütfen ve teşekkür ederim sözcüklerini kullanarak, empati, mizah, övgü ve ödül ile onu destekleyerek yapmaktan çekindiği durumlara karşı istekli olduğunu ifade etmesini sağlayabiliriz. Bu şekilde çocuk ileriki dönemler de ailesine veya arkadaşlarına karşı ifade etmek istediği durumları kolaylıkla söyler.

 

DİNLENİLMEYEN ÇOCUK İÇİNE KAPANIR

Kendilerinin dinlenmediklerini düşünen çocuklarda özgüven problemi ile birlikte içe kapanıklık gözükebiliyor. Onunla her konuştuğumuzda aktif bir dinleyen olmalıyız. Onu dinleyen tavrımızı baş sallayarak ve göz kontağını daimi tutarak ifade edebiliriz.

 

SEN DEĞİL BEN DİLİNİ KULLANIN

Çocuklara uyarılarda bulunurken ‘Sen televizyonu çok izliyorsun, bu yanlış ve izin vermiyorum’ değil ‘Ben televizyon başında çok uzun süre kaldığını düşünüyorum ve bu durum beni çok üzüyor’ şeklindeki bir ifade çocukla aramızdaki iletişim köprüsünü zedelemez.

 

BEKLENTİLERİNİZ YAŞINA UYGUN OLMALI

Çocuktan yapmasını istediğimiz şeyler onun gelişim düzeylerine uygun olmalıdır. Beklentilerimizi onların yaş grubunu göz önüne alarak oluşturmalıyız. Örneğin 2. sınıf çocuğunun 1 saat kitap okumasını istemek, onu kitaptan soğutmaktan başka bir işe yaramaz. Çocukları beklentilerimiz ile değil onun yapmasını istediği şeyler üzerinden biçimlendirerek sunarsak iletişim bağlarımız daha da kuvvetlenir.

Hürriyet Aile

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: