Özür dilemek evliliği güçlendiriyor

Özür dilemek evliliği güçlendiriyor
31 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, eşten özür dilemenin başarılı bir evliliğin anahtarı olacağını söylüyor.

 

Gerekli zamanlarda eşten özür dileyebilmek hislerin doğruluğunu geçerli kılıyor, affetmeye teşvik ediyor ve her iki tarafın da hatalara takılmadan bu durumu atlatmalarını sağlıyor.

 

Suçlu arayıp onu sürekli parmakla göstermek yerine, başı öne eğip birbirlerine hatalı olabilecekleri kelimeyi, davranışı ya da düşünceyi kelimeler kullanarak anlatabilmek evliliği güçlendiren etmenlerden biri. Eğer karşı tarafa acı da çektirmeden yaşanan problemi çözerek o kişiyle mutlu olmaya devam etmek asıl amaç olarak güdülürse zaten kimin haklı kimin haksız olduğunu düşünmeye çok da gerek kalmıyor.

 

Uzmanlara göre, affedilme ve affetme kapasitesi bir kişinin evlilikten alacağı tatmin ve hayat boyu sevgiyle yaşayabilmesini sağlayan en önemli faktörlerden bir tanesi. Kendini ve diğerlerini affedebilmek sağlıklı ilişkiler kurabilmek açısından çok önemli. Sizin de hatalar yapabileceğinizi, yara alabileceğinizi ve kırılgan olma riskini göze alabileceğinizi gösteriyor size.

 

Özürler neden bu kadar önemli?

Çoğu zaman insanlar özür dilemeyi zayıflıkla aynı kefeye koyuyorlar ve birinden özür dilediğinizde kendinizi çok kırılgan gösterdiğiniz de insanlar tarafından yaygınlıkla inanılan şeylerden bir tanesi. Ancak, özür dilemek aynı zamanda güçlü olduğunuzun bir ifadesidir çünkü özür dilerseniz iyi niyetli olduğunuzu gösterebilme şansınız olur. Araştırmalara göre, birini affetmek, kendi yüklerinizden kurtularak, iyileşerek daha kaliteli bir hayat yaşamınızı sağlıyor.

 

 

Özür dilemek ve affetmek aslında partnerinize de kendinize de hak ettiğiniz geleceği sağlayabilmeniz demektir.

Dr. John Gotmman’a göre, birbirleriyle duygusal açıdan uyum gösterebilen çiftler negatif duygusal olaylardan başarıyla sıyrılırlar, affederler ve nihayetinde çok daha güçlü bir ilişki yaratmış olurlar. Başka bir deyişle, birbirlerinden içtenlikle özür dileyebilen çiftler o zehirli acı dolu günlerden ve ezilmelerden uzaklaşırlar, birbirlerini duygusal olarak bağlayan şeye yönelirler.

 

Özür dileyecek hiçbir şeyiniz olmadığı gibi bir inada tutunabilirsiniz tabi ki, hele de o kalbi isteyerek kırmadıysanız, o üzücü sözleri bile isteye söylemediyseniz. Ama, özür dileyip meseleyi geride bıraktığınızda evliliğinize bir darbe vurmak yerine onu bir kademe yukarı taşımış olacak ve artık küçük gerginliklerden daha az etkileniyor olacaksınız.

 

 

Eğer partnerinizden özür dileyecekseniz, bunu da doğru yapmanız önemlidir. İyi bir özrün içerisinde yaptıklarınızla ilgili bahaneler veya kendinizi haklı kılmaya çalışan ekstra anlamlar bulunmaz. Her özür birbirinin aynısı olmaz ama hemen hemen her özür aşağıdaki maddelerden bazılarını bulundurur:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: