Tatilde Çocuklarımızla Neler Yapabiliriz?

Tatilde Çocuklarımızla Neler Yapabiliriz?
30 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

Çocuklarımızı geleceğe hazırlarken onları gelecekte ihtiyaçları olan becerilerle donatırken, onlara belki ilk önce öğretmemiz gereken gerçek “öğrenmenin bir zamanının olmadığı, insanın yaşamını zenginleştirmek öğrendiklerini arttırmak için bütün zamanları etkili bir biçimde değerlendirmesi” gerektiği gerçeği olmalıdır.

Elbette bu gerçek yalnız öğrenciler için değil anne babalar ve eğitimciler için geçerlidir. Evet, öğrenciler ve anne babalar tarafından boş zaman olarak görülen tatil zamanlarına bakış açımızın değişerek bu zamanların herkes için verimli öğrenme ve gelişim adına da kazançlı dönemlere dönüştürülmesi çok önemlidir.

 

Çünkü genellikle çocuklar adına yaş dönemlerinin değişim evrelerine gelen tatil zamanları sorumluluk gelişimi, zamanı etkili kullanma temizlik vb öz bakım becerilerinin geliştirilmesi adına da çok değerli dönemlerdir. Bu değerli zamanlar bilinçli anne babaların çocuklarına uzattıkları dost elleri ile yaşamın en önemli öğrenme deneyimlerine dönüşebilir.

Yarıyıl tatili boyunca anne babalar okulöncesi eğitimi alan çocuklarının okulda desteklenen, iletişim, temizlik ahlaki değerler gelişimi gibi becerilerinin gelişimi için desteklerini sürdürebilirler.

 

Geleceğimizin umudu ve sağlıklı başarılı bireylerinin gelişimi için çocuklarımızla geçirdiğimiz her an birbirinden değerlidir. Yarıyıl tatili boyunca çocuklarınızla birlikte hem eğlenerek hem de öğrenerek güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Çocuklarımız 5-6 lı yaşlarında yaşamında oyun oynamaktan, dakikalarca doyasıya gülmekten konuşmaktan inanılmaz zevk aldıkları çok özel bir önemden geçiyorlar. Lütfen onların çocukluklarının bu özel yıllarında onlarla yaşamı paylaşın, oyun oynayın, eğlenin ve birlikte olduğunuz anlarda bol bol sohbet edin.

Çocuklarınızla geçirdiğiniz bu özel anlar yıllar sonra çocuklarınızın sizlerle olan iletişimi ve ilişkileri adına çok büyük kazançlar olacaktır.

 

Bilinçli bir tatil dönemi için işte sizlere önerilerimiz:

Çocuklarınızın her birine özel zamanlar ayırarak bu özel zamanlarda her gün en az 15 dakika birlikte zaman geçirin.

 

Çocuklarınızla birlikte olduğunuz zamanlarda onu dinleyin. Dinlemek çocuklara ulaşmanın anahtarıdır. Dinlemek yoluyla anne babalar çocuklarını daha yakından tanıma fırsatı bulurlar.

 

Çocuklarınıza sorumluluk verin. Küçük ev işleri veya çocuğunuzun kendi seçeceği bazı sorumluluklar konusunda onunla konuşun.5-6 yaş çocukları yemek masasını hazırlarken yardım etmek, çamaşır katlamak, oyuncak toplamak vb küçük işlerle sizlere yardımcı olabilirler.

 

Çocuklarınıza fırsat buldukça yaşına uygun öyküler okuyun ve okuduğunuz öyküler üzerine konuşun. Yarıyıl tatili boyunca en az bir kez çocuklarınızla bir kitapçıya veya ilçe kütüphanesine gidin ve birlikte kendiniz ve çocuğunuz için kitap seçin. Bu etkinlikler çocuğunuzun okumaya karşı olumlu tutum geliştirmesini sağlayacaktır.

 

Çocuklarınızla birlikte çizgi film izleyin ve izlediğiniz filmler üzerine konuşun.

 

Çocuklarınızla birlikte sinema ve tiyatroya gidin ve bu gezi sonrası birlikte izledikleriniz üzerine sohbet edin.

 

Çocuklarınızla sabah yürüyüşleri yapın ve onunla doğayı birlikte inceleyin.

 

Çocuklarınızla birlikte şarkılar söyleyin.

 

Çocuklarınızla oyun oynayın.

 

Çocuklarınızla birlikte bulmacalar çözün veya büyük puzzle üzerinde çalışın.

Kudret Eren Yavuz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: