Mutlu Çocuklar İçin 10 İpucu

Mutlu Çocuklar İçin 10 İpucu
18 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

‘Hayattaki en büyük şanslardan biri, bence, mutlu bir çocukluk geçirmektir.’  – Agatha Christie

 

Çocukluk insan hayatındaki özel bir dönemdir. Çocuğun dünyayı tanımaya çalıştığı keşfetme, oyun oynama, merak etme ve eğlenme dönemi. Çocuğun sağlığını ve mutluluğunu sağlamaya çalışan ebeveynler için bu dönem endişe duygularına sebep olabilir. Hayat hem çocuk hem de ebeveynleri için devam eder ve yaşananlar çocukluk yıllarını etkiler. Her ne yaşanırsa yaşansın, çocuğun mutluluğu onu sevenler için her şeyden önce gelir.

 

Bu makalede de bilimsel araştırma sonuçlarına göre mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek için, bilimsel olarak kanıtlanmış 10 adet öneriyi açıklayacağız.

 

1.Oyun oynamaları için bol zaman verin

 

Bir çocuğun başlıca sorumluluğu oyun oynamaktır. Çocuklar ders çalışır, okula gider, okul dışında çeşitli faaliyetlere katılırlar ama sadece ve sadece eğlenme özgürlüğüne de sahip olmalıdırılar.

 

Boston College’dan çocuk psikoloğu Profesör Peter Gray şöyle diyor: “Çocuklar hayattaki en önemli dersleri yetişkinlerden değil, diğer çocuklardan edinir. Çünkü yetişkinlerle etkileşimlerinden öğrenemezler ya da öğrenmeye çok daha az meyilli olurlar.”

 

Bu yüzden çocuklara sık sık ‘Dışarı çık ve oyna’ demelisiniz.

 

2.Tartışmaları ve ağır konularla ilgili sohbetleri başka yerlerde yapın

 

Erken çocukluk dönemlerinde çocukların beyni sıra dışı hızla gelişir. Yetişkinlerin sorunlarını ve belirsizliklerini gördüklerinde ya da duyduklarında, çocukların psikolojileri olumsuz etkilenebilir. Bu da çocukları endişelendirir ve güvensiz hissettirir.

 

Çocukluk, yetişkinlerin stresli konuşmalarını duymaları için doğru bir zaman değildir.

 

3.Başkalarıyla kıyaslamayın

 

Toplumumuzdaki başarılı olma baskısı, çocuklara çok erken yaşlarda rekabet hissini aşılamayı cazip hale getirebilir. Bazen yetişkinler bunu çocuklarını başkaları ile kıyaslayarak yaparlar. Başka bir çocuktaki istenilen kişilik özelliklerine dikkat çekerek, çocuklarının bunları tekrar edeceğini ümit ederler.

 

Araştırmalar, bu tür kıyaslama eğilimlerinin, küçük çocukların özgüvenini ve benlik duygularını olumsuz etkilediğini göstermektedir.

 

4.Olumsuz duyguların faydalarını öğretin

 

Biliyoruz ki, çocuklar henüz bizim gibi olgun değiller. Neredeyse her çocuk, öfke, üzüntü, kıskançlık gibi duygu patlamaları yaşar.

 

Washington Üniversitesi’nden Dr. John Gottman’a göre, yetişkinler çocuklarının ‘yaramazlık’ olarak algılanan negatif duygularına yaygın olarak ceza ile karşılık vermektedir. Oysa ki bunun daha doğru bir yolu vardır. O da çocuğa, herkesin negatif duygular yaşayabileceğini öğretmek ve bu duyguları yapıcı bir şekilde ele alabilmesini sağlamaktır.

 

5.Çabalarını fark edin

 

Bir çocuğun istediği şeyi başarabilmek için kendini zorladığını fark etmelisiniz.

 

Stanford Üniversitesi’nden Dr. Carol S. Dweck şöyle diyor: “Ebeveynlere vereceğim en önemli tavsiye, çok uğraşmak ya da elindeki “işe” iyice konsantre olmak gibi bir çocuğun süreç içinde yaşadıklarına odaklanmalarıdır. Esas önemli olan budur.”

 

6.Aile geleneklerine değer verin

 

İstikrar çocuk gelişiminin çok önemli bir unsurudur. Bir ailenin birlikte yapabileceği şeyleri yapmak, istikrarlı bir ev hayatının en iyi göstergesidir.

 

Çocuk gelişim enstütüsüne göre, çocuğun aileyle birlikte zaman geçirmesinin 5 temel faydası vardır;

 

Çocuk önemli olduğunu ve sevildiğini hisseder,

Olumlu yetişkin özelliklerini gözlemler,

Yetişkinler çocuklarının zayıflıkları hakkında daha çok bilgi sahibi olarak, ona daha iyi rehberlik edebilirler,

Çocuk duygu ve düşüncelerini söze dökebilir,

Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağ kuvvetlenir.

 

7.Riske girmelerine izin verin

 

Çocuklar orantılı gözleme ihtiyaç duyarlar, ancak yetişkinler bazen çocukların her hareketini takip etmeye başlayarak gözlemi abartabilirler. Bu aşırı ebeveynlik çocuğun gelişimine zarar verir.

 

Okul Psikologları ve Rehberlik Öğretmenleri Dergisi’nde yayınlanan bir makalede araştırmacılar şöyle diyor: “Bir çocuğa ve onun hayali ihtiyaçlarına ve sorunlarına gösterilen aşırı dikkat, ebeveynlerin çocuklarından beklentilerini düşürmelerini teşvik ederken bir taraftan da çocuğun nadir olarak zor durumlarla karşılaşmasına, bunlarla baş etmeyi öğrenmesine, dayanıklılık, esneklik, olgunluk ve diğer temel yaşam becerileri geliştirmesine sebep olur mu? Güncel araştırmalar cevabın evet olduğu ihtimalini artırıyor.”

 

8.(Bireysel) Sorumluluk duygusu kazandırın

 

Çocukların ev işleri, ödevleri gibi sorumluluklarını, ebeveynleri tarafından en ince ayrıntısına kadar yönetilmeden kendi kendilerine yapmalarına izin verilmelidir.

 

Neden peki? Çocuk psikologlarına göre, aşırı müdahale ve dikkat çocukta ‘Bunu tek başıma yapamam’ hissini uyandırır. Bir çocuğun sorumluluktan kaçmanın sonuçlarını öğrenebilmesi için biraz dikkat ve disiplin gerekli olabilir fakat aşırı gözetimin faydası yoktur.

 

9.Mutlu anılar yaratın

 

Bir Harvard araştırmasına göre çocukluk anılarını güzel olarak hatırlayan yetişkinler, daha yüksek ahlaklı insanlar olabilmektedir. Araştırmacıların gözlemlerine göre, katılan katılımcılardan çocukluk anılarını daha mutlu ve güzel hatırlayanlar, araştırmayı yürütenlere daha çok yardımcı olmaya çalışıyor ve etik olmayan davranışları daha sert dille eleştiriyorlar.

 

Yani çocuğunuz için mutlu anılar yaratırken, bir yandan da onları mutlu ve nazik kişiler olarak hazırlıyor olabilirsiniz.

 

10.Kendiniz de mutlu olun!

 

Çocuklar iyi yada kötü, gördüklerini ve duyduklarını öğrenirler. Eğer bir yetişkin olumlu bit davranış gösterirse, çocuk da aynı şekilde karşılık verir. California Üniversitesi psikologlarından Carolyn Cowan: ‘Eğer yetişkinler kendilerine ve ilişkilerine değer vermiyorlarsa, o zaman işler çocuklar için de iyi gitmez.’ diye belirtmektedir.

 

Kaynak: www.powerofpositivity.com/researchers-reveal-10-things-make-kids-happier/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: