İşe Yarayan ‘Modası Geçmiş’ 5 Ebeveynlik Önerisi

İşe Yarayan ‘Modası Geçmiş’ 5 Ebeveynlik Önerisi
18 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

Ebeveynlik günümüzde çok değişti. Ancak şükürler olsun ki, eski güzel günlerden geriye kalan şeyler hala var olmakta. Çocukların topraklarla oynamasına ve dizlerinin yaralanmasına izin vermek gibi…

 

İki önemli isim olan, çocuk gelişim uzmanı Dr. Tovah Klein ve duyu bütünleme terapisti Angela Lanscom, eski moda gibi görünseler de hala hayatımızın birer parçası olmaya devam eden ebeveynlik önerilerini şu şekilde sıralıyorlar;

 

Yemeği birlikte yiyin

 

Birlikte yemek yemek modası geçmiş bir gelenek gibi gözükse de, zamana direnen ve zamanın eskitemediği bir alışkanlık olarak hala ayakta duruyor. Aile yemekleri herkesin bağ kurmasını ve geçirdikleri gün hakkında konuşmasını sağlarken, çocuklar için rahatlatıcı bir aile rutini de olmaktadır.

 

‘Üstelik artık sadece anneler yemek pişirmek zorunda değil. Günümüzde pek çok baba da yemek pişirebiliyor!’ diyor Klein.

 

Bırakın açık havada serbest oyun oynasınlar

 

“Çocukların arka bahçelerde koşturmaya ya da arkadaşlarıyla oynamaya gitmesi ve ebeveynlerin, ‘Yemeğe kadar eve gelmek yok’ demesi eskidendi,” diyor Klein. “Bugün bunu kimse yapmıyor. Oysa çocukların serbest oyun oynamalarına ve kendi başlarına kalmalarına izin vermek modası geçmiş gibi görünse de çocuklar için oldukça iyi bir şeydir.”

 

Hanscom açık havada oyun oynamanın çocukların duyularını güçlendirdiğini ve çocuklar tekrar içeri girdiklerinde de bu becerileri yanlarında getirdiklerini belirtiyor.

 

“Açık havada zaman geçirmek duyusal ve motor gelişimi artırır ve bu da duyusal organizasyonun temelini oluşturur,” diyor Hanscom. “Okulda dikkatini toplamak, gözlerin iyi çalışması ve okumak buna bağlıdır. Ayrıca duyguları kontrol edebilmek de duyuları organize edebilmeye bağlıdır.”

 

Sopalarla oynamalarına izin verin

 

Hanscom’a göre işlenmemiş doğal materyallerle oynamak çocukların kas gelişimini ve yaratıcılığını arttırmaktadır.

 

“Açık havaya ne kadar çok çıkar ve oynarsanız, sopa gibi şeyleri farklı şekillerde kullanmak konusunda o kadar yaratıcı olursunuz,” diyor Hanscom. “Bir çocuk ilk kez açık havaya çıktığında bir sopa görür ve önce bu sadece bir sopadır ama sonra bununla denemeler yapmaya başlar. Mesela toprağı kazar ve o zaman sopa bir alete dönüşür. Sonra bir başkasının bu sopayla bir şeyler inşa ettiğini görür ve bunu bir şeyler inşa etmek için kullanabileceğinin farkına varır.”

 

Çocuğunuzun ebeveyni olun, arkadaşı değil

 

Ebeveynlik bir popülerlik yarışması değil. “Çocuklar kendilerini en çok, ebeveynleri kurallar koyduğunda güvende hisseder,” diyor Klein. “Aşırı sıkı olması gerekmiyor ama ailelerin kurduğu düzen ve çocuğun zihnine yerleştirdikleri kurallar, çocukların büyümesini, gelişmesini ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.”

 

Bırakın hata yapsınlar

 

Çocukların biraz zor şeyleri denemelerine ve zaman zaman başarısız olmalarına izin verin. O anda hüsrana uğrasalar ya da üzülseler de, kendilerini tekrar toparlayabildiklerinde özgüvenleri gelişecektir.

 

“Çocukların bir şeyleri deneyebilmesi, tekrar tekrar denemeleri ya da kendi bildikleri yollarla denemeleri ve onlara yaptıklarının yanlış olduğunun söylenmemesi çok önemlidir,” diyor Klein.

 

Kaynak: www.businessinsider.com/old-parenting-tips-that-still-work-2017-2/#eat-dinner-together-1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: