Kıyafet Kavgası

Kıyafet Kavgası
14 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

Bebekken ne kadar kolaydı değil mi? Mevsimine ve renk uyumuna göre dilediğiniz gibi bebeğinizi giydirebiliyordunuz. Peki ya şimdi? Yazın ortasında botlarını isteyen, kışın soğuğunda sandalet giymeye çalışan çocuğunuzu nasıl ikna ediyorsunuz?

 

3-4 yaşlarından sonra çocuklar birey olduklarının farkına varır ve isteklerine karışmanızı istemezler. Çocukların özgür iradesinin olması, birey olma çabası aslında güzel bir şey. Ancak bazen bu durum evde çatışmalara sebep olabiliyor, örneğin kıyafetler konusunda. Siz de çocuğunuzla giyim tarzı konusunda sürekli tartışmalar yaşıyorsanız, aşağıdaki ipuçlarımız yardımcınız olabilir;

 

Bir gün önceden gideceğiniz yere uygun kıyafetleri hazırlayın, planlı olun. Çocuklar düzeni ve rutinleri sever, süreklilik isterler.

Çocuğunuzdan acele etmesini istemeyin. Evden çıkmadan önce kıyafetlerini seçebilecek ve giyinebilecek kadar zaman ayrın.

 

Çocuğunuzun kendi isteklerini giymesine izin verin. Bunun için birbiri ile uyumlu ve mevsimine uygun kıyafetleri bir arada toplayarak istediğini seçmesine izin verebilirsiniz. Böylece hem kendi isteklerini yapmasına fırsat tanımış hem de yeni bir kıyafet tartışmasından kaçınmış olursunuz.

 

Gideceğiniz yer ile alakalı çocuğunuza bilgi vererek, uygun giyinmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin parka gideceğiniz için spor ayakkabısıyla daha rahat hareket edeceğini ya da dışarıda olacağınız için kalın bir kazağın üşümesine engel olacağı gibi söyleyebilirsiniz.

 

Kıyafetlerini kendi başına seçmesi çocuğun özgüven gelişimi için önemli bir adımdır. Ona sürekli ‘Hayır’ demeyin.

 

Eğer bir tartışmaya doğru gittiğinizi hissediyorsanız, öncelikle durun ve bir nefes alın. Yüksek sesle ve sinirli yaklaşmak yerine uzlaşmacı yaklaşırsanız, çocuğunuz da anlaşma yapmaya daha yatkın olur.

 

İstediğinizi giymediği takdirde vereceğiniz cezalarla kesinlikle tehdit etmeyin.

 

Kıyafet nedeniyle veya başka herhangi bir konuda tartışma yaşıyorsanız, ona güçlü olanı göstermeye çalışmayın. Çocuğunuz sizden güçlü değil, yalnızca küçük ve edinmesi gereken tecrübeler var. Ona doğru olanı anlatın.

 

Eğer ısrarla uygun olmayan bir kıyafeti giymek istiyorsa, ona kıyafetin mevsim koşullarına veya gidilecek yere uygun olmadığını kendinizden de örnekler vererek açıklayın.

 

Yazın kışlıklarını ve kışın yazlıklarını ortalıktan kaldırırsanız, mevsime uygun olmayan kıyafetleri seçme ihtimalini azaltırsınız. Böylece en azından sizin için uygun olmasa da mevsimine uygun kombinler yapar.

 

Eğer kıyafet seçimi sizin için artık kriz haline dönüşmeye başladıysa, bir giyim programı oluşturun. Sakin ve iyi iletişim kurduğunuz bir anda, gelecek hafta için, okulda, evde, uyurken, gezmeye giderken neler giyeceğinin planlarını yapın, kıyafetlerinizi hazırlayın ve üzerlerine etiketler yapıştırın.

 

Çocuğunuzun favori kıyafeti varsa, onu her zaman temiz ve giyilmeye hazır tutun. En sevdiği kıyafeti kirlendiği için giyemeyen bir çocuk normalden daha fazla tepki verebilir.

 

Kaynak: www.pudra.com

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: