Psikolojik destek almak gerektiğini gösteren işaretler

Psikolojik destek almak gerektiğini gösteren işaretler
4 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

Hepimiz psikolojik destek almak için aşırı durumlarla karşılaşmayı bekleriz. Oysa yaşanılan sorunlar, insanın ruhunu yıpratır ve ruhun da bir doktora ihtiyacı vardır. Peki hangi durumlarda psikolojik destek almak gerekir? İşte artık bir terapiye ihtiyacınız olduğunu gösteren bulgular.

 

İşler iyi gidiyor ama her uyandığımda kendimi berbat hissediyorum.

Bazen insanlar, yaşadıkları korkunç olayların hafızalarından silindiğini zanneder. Mevcut durum geçmiştir ancak hisler oradadır. Bilinmeyen sebeplerle yaşanan melankoli, sinirlilik, depresyon gibi durumlar söz konusuysa destek almak gerekir. Böylece sorunun kaynağı bulunmuş olur.

 

Yanlış şeyler yapıyorum ve benim olmayan bir hayatı yaşıyorum gibi hissediyorum.

İstemediğiniz bir alanda uzmanlaştınız, oysa başka bir alanda potansiyeliniz var. Üstelik bu yaşadığınız şehir de olmak istediğiniz yer değil. Bu hisler sebepsiz değildir. Bu hisler çocukluk çağına dayanıyor olabilir. Bir hekime görünmekte yarar var.

 

Kendimi tekrar ediyor ve aynı hataları yapmaya devam ediyorum.

Etrafınızdaki insanlarla sorunlarınız var. Arkadaşlarınızdan, işinizden, patronunuzdan çok sıkıldınız. Sebeplerden biri, travmatik deneyimleri bilincinizden uzaklaştırmaya çalışan ruhsallığın kendi kendini savunması olabilir. Bir kişi tüm bu duygularla baş edemez, bu yüzden bir psikoterapistin yardımı gerekebilir.

 

Sürekli baş / karın ağrısı çekiyorum ve hiçbir doktor bu sorunun nedenini bulamıyor.

Yapılan çok sayıda çalışma, stresin, kronik hazımsızlıktan baş ağrılarına, soğuk algınlığından cinsel istekte azalmaya kadar geniş bir yelpazede fiziksel rahatsızlıklar şeklinde kendini gösterebileceğini doğrulamaktadır. Yani, hiçbir doktor size neyin yanlış gittiğini söyleyemiyorsa o zaman ruhunuzu göstermenin zamanı geldi. Cevapları orada bulabilirsiniz.

 

Sürekli erteliyorum.

Erteleme sorun değil, bir semptom. Zaman yönetimi, güçlü irade ve çeşitli eğitimler burada yardımcı olmayacak. Erteleme, kendi başarınızdaki inanç eksikliği ve ailevi sorunlardan kaynaklanan ciddi bir durumun işareti olabilir.

 

Görüntümden nefret ediyorum.

Öz eleştiri ve daha iyi görünmek için değişim arzusu taşımak aslında iyi şeylerdir. Bununla birlikte, çevreniz görünümünüze önem veriyorsa ama siz var olandan tatmin olmuyor sürekli bir değişimin içine giriyorsanız bu psikolojik bir konudur artık. Tüm bu komplekslerin ortaya çıkması aslında sorunun kaynağında başka birinin olduğu anlamına gelir. Ama kim? Nerede? Ve ne zaman oldu?

 

Kendimi her zaman suçlu hissediyorum.

O kadar yumuşak ve kırılgansınız ki sizi yanıldığınız konusunda ikna etmek çok kolay. Sürekli özür diliyorsunuz ve yanlış bir şey yaptığınızı hissediyorsunuz. Fakat bu sağlıklı bir tutum değil.

 

Acı verici ilişkilere devam ediyorum.

Aynı tip erkek / kadın, aynı tür çatışmalar, ilgi kaybı, can sıkıntısı, gerçekleşmemiş umutlar – tüm bu korkunç şeyler tekrar tekrar kişisel hayatınızda yaşanmaya devam ediyor. Bu sorunların kaynağı muhtemelen aileniz. Ama problem ne? Burada bir çok olasılık olabilir. Bunu anlayabilmek için profesyonel destek şart.

 

 

İnsanlarla iletişim kurmadan önce her zaman gerginim.

Ciddi bir toplantıya giderken elleriniz titremeye başlıyor. Bu devamlı olarak yaşanıyor. Bu durum sadece utangaç ve hassas olduğunuzu göstermez. Aynı zamanda yerleşmiş olan bir kompleksin açık işaretidir. Ve size ancak bir uzman yardım edebilir.

 

Son madde

Hepimiz bu ve benzeri semptomları zaman zaman yaşayabiliriz. Eğer bugün kendinizi iyi hissetmiyorsanız, baş ağrınız varsa, aynadaki yansımanızı sevmiyorsanız ya da en iyi arkadaşınız mesajınızı cevaplamadıysa, bu doktora gitmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bahsi geçen semptomlar eğer uzun süreliyse ve hayatınızı zorlaştırıyorsa, ize ve sevdiklerinize zarar veriyorsa bir sorun halini alır.

Kadinvekadin.net

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: