ÇOCUĞUN YATAĞI NE ZAMAN AYRILMALI?

ÇOCUĞUN YATAĞI NE ZAMAN AYRILMALI?
2 Mayıs 2018 tarihinde eklendi

Çocuğumuzla birlikte yatmak birçoğumuzun yaptığı bir davranıştır.

Beraber yatmanın kültürel yönü de vardır. Batılı toplumlarda bebekler doğduktan sonra ayrı yatak ayrı odada yatırılmaya başlanırken, Japonya gibi ülkelerde anne ile birlikte uyumak normal olarak görülmektedir.

Ülkemizde durum biraz daha karışıktır. Bebekliğin ilk yıllarında hoş karşılanırken, ilkokul dönemine kadar birlikte yatılan durumlar az değildir.

Eşinden ayrılmış anneler, gece besleme sorunu olan anneler, yakın teması seven anneler birlikte yatmayı tercih edebiliyorlar. Çocuklar; -karanlık,-yalnız kalma,-kâbus görme gibi nedenlerden birlikte yatmak isteyebiliyorlar.

İdeal olan bebeği en yakın dönemde ayrı oda ve ayrı yatakta yatırmaktır. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde 4-5 aya kadar tolere edilebilir.

YANLIŞ UYGULAMALARA ÖRNEKLER; Gece anne-baba ile içiçe olmak çocuk için bir ihtiyaç değildir.

Tek ebeveynli ailelerde, çocuğu yatak arkadaşı yapmak çocuğun aile içindeki yeri ve rolü ile ilgili kafa karışıklığı yaratabilir. Ör; Artık bu evin erkeği sensin yaklaşımı.

Çocuğumuzun hastalık gibi dönemlerde onunla yatarak ilgimizi göstermek oldukça yanlış bir yaklaşımdır.

Çocuğumuz gece korkuyor ise; gece lambasını açık bırakmak, uyuyana kadar yanında kalmak, uyuyana kadar kitap okumak gibi yaklaşımlar önerilir.

Toparlayacak olursak;

En erken dönemde ayrı oda ve yatak bireyselleşmeye katkıda bulunur.

İleri yaşa kadar yatan çocuklarda uzun vadede ebeveynin yatağından ayrılmakla ilgili sorunlar yaşanabilir, kişilik organizasyonunda olumsuzluklar ve duygusal sorunlar görülebilir. Birlikte yatma aile ilişkilerini bozabilir.

Uzm.Dr Mustafa ERKAN -Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: