Çocukların bilişsel yetenek gelişimi anne ile geçirilen zamanla ilişkili!

Çocukların bilişsel yetenek gelişimi anne ile geçirilen zamanla ilişkili!
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi

Çoğu ebeveyn çocukları büyürken onlarla ne kadar vakit geçirmeleri gerektiğini bilemiyor.

Yapılan son araştırmaya göre anneler bu “zaman”ı ellerinden geldiğince uzun tutmalılar.

Essex ve Londra Üniversiteleri akademisyenlerinin yaptığı ve sonuçları yeni açıklanan bir araştırmaya göre 3 ile 7 yaş aralığında anne ile geçirilen sürenin fazla olması, çocukların bilişsel ve sosyal becerilerini önemli bir şekilde geliştiriyor.

8000’den fazla çocuğun katılımı ile gerçekleştirilen bu çalışmanın sonucunda ilk doğan çocukların kendinden sonra doğan çocuklara oranla anneleriyle beraber daha fazla vakit geçirmelerinden ciddi oranda fayda sağladığı saptanmıştır.

Araştırma ayrıca, anne ve çocuğun birlikte geçirdiği zamanın nitelikli zaman olduğunu vurgulayarak, çocuk üzerindeki olumlu etkisinin de ciddi boyutlarda olduğunu söylüyor.

 

Bunların yanı sıra, “anneli zamanların” çocukların erken çocukluk gelişiminde belirgin bir etkisi olduğunu vurgularken, annenin eğitim düzeyinin de çocuğun gelişim dönemine etkisinin büyük olduğunu söylüyor.

 

3-5 yaş aralığında, eğitimine zorunlu eğitimden sonra yüksek eğitim ile devam eden annelerle kitap okumak gibi eğitsel faaliyetler yapan çocuklarda yedi yaşında ciddi sözel beceri artışı oluyor. Araştırmacılar bu oranın, daha düşük eğitimli annelerin çocuklarında çok daha az olduğunu saptamıştır.

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/dec/03/childs-cognitive-skills-linked-time-with-mother

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: