Çocukların Anaokuluna Gitmeden Önce Kazanması Gereken Beceriler

Çocukların Anaokuluna Gitmeden Önce Kazanması Gereken Beceriler
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi

Yıllardır anne-babalar, çocuklarını erken yaşta yetiştirmeye çalışıyorlar. Çocuklarının oyun oynarken bile kenarda kalmasını istemiyorlar çünkü öğrenme, oyun oynama veya arkadaş seçme gibi yaşam becerilerinin çocuklarının oyunda kalmasına yardımcı olduğuna inanıyorlar.

Ebeveynler bu konuda pek de haksız değiller. Öyleyse bir çocuk için hayat becerileri nedir? Bu beceriler, deneyim ve öğrenme yoluyla aile içindeki ve dışındaki davranışlarımızı yönetmek için kazanmamız gereken yeteneklerdir. Sonuç olarak, yaşam becerileri kişinin sosyal-duygusal yeterliliğini geliştirir. Ancak bu yetki, çocuklarda doğuştan yoktur. Çocuklar, aileleri tarafından değer verilen toplumsal normlara göre yaşadıklarını, çevrelerinde izledikçe zaman içinde öğrenir ve emer.

Anaokulu, çocukların ikinci çevresi haline geldiğinde zihinlerinin, akranlarının, ailesinin ve öğretmenlerinin onlardan beklediği şeylerle ilgili olarak çocuklar birçok seçim yapmak zorunda kalırlar. Yaşam becerilerini okul öncesi aileleri ile olan günlük anları boyunca öğrenmeye başlayan çocuklar (okul öncesi beslenme alışverişine giderken seçtiklerinizi (sağlıklı veya değil), fiyatlara bakmanızı, markaları karşılaştırmanızı, mağazadaki personele nasıl davrandığınızı, daha da fazlasını) anne-babalarının her yaptığını hafızalarına kaydederler. Bu sebeple çocukların okul hayatlarında da kendi sosyal-duygusal yeterliliğine ulaşabilmesi için bazı gerekli yaşam becerilerini anaokuluna başlamadan önce geliştirmesi gerekmektedir.

1. Vücut Yönetimi

Tuvalet alışkanlığı kazanmış olmak, ellerini yıkayabilmek, tek başına yemek yiyebilmek, makas ve kurşun kalem ile el işleri yapabilmek, basit çizim faaliyetleri yapabilmek, basit kaplar kullanabilmek, kendi başına soyunma ve giyinme gibi davranışları edinmiş olmak çocukların anaokulunda daha mutlu ve daha başarılı olmalarını sağlar.

2. Sosyal Etkileşim Yönetimi

Oyun, sosyal-duygusal yeterlilik için önemli bir eğitimdir. Çocuğun kendisine benzer olan ve olmayan diğer çocuklarla oyun oynaması, onlara hayati beceriler kazandırır. Dilin doğru kulllanımı, hayali ve taklit senaryoları ifade etme, diğer çocuklarla diyalog kurma gibi interaktif ortamlar çocukların dil gelişimine büyük bir zenginlik katar. Oyunlarda rol yapmayı bilme, oyunculuk yapmadan önce düşünme ve yetişkinlerle nasıl konuşacağını bilme yetenekleri anaokulunda çocuklardan bilmesi beklenen değerli becerilerdir.

3. Bilgi Yönetimi

Anaokulu çocukları, bilgi edinmek için aktif olarak dinleyerek öğretmenlerinin talimatlarını takip edebilmelidir. Okul öncesi bir öğrenciden daha uzun süre, tek bir şeye odaklanmasını beklemek, görevi daha ödüllendirici ve bilgilendirici yapabilir. Dikkat dağınıklığı ne kadar uzun süre önlenirse, baş etme mekanizması o kadar güçlü olur. Yazı bilinci, yeni kelimeler öğrenme isteği, harfleri görme ve duyma, alfabe hakkında erken bilgi edinme, çocukların erken okuma-yazma becerilerini geliştirir.

4. Duygu Yönetimi

“Okul öncesi fırtınası” geçtikten sonra, çoğu çocuk beş yaşına gelinceye kadar çoğunlukla duygusal olarak daha sağlıklı olurlar. Bu, çocukların suçluluk duygusu yaşamayı sevmediğini veya disipline girmekten kaçınmak istedikleri gerçeğini ortadan kaldırmaz. Fakat çocuklar bazen, kendilerinin veya akranlarının hissettikleri duyguları kelimelerle belirleyebilirler, ancak üzgün olduklarında genellikle yetişkinlerden destek ve açıklama isterler.

Çocuklara uygun yetenekler kazandırmak onları daha iyi karar vericiler haline getirmekte ve sosyal açıdan duygusal olarak daha yetkili yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: