Çocuğunuzu fanusta büyütmeyin

Çocuğunuzu fanusta büyütmeyin
19 Nisan 2018 tarihinde eklendi

Bilim adamları, sonuçları Science dergisinde yayımlanan araştırmalarında,  tamamen temiz bir ortamda doğan ve büyüyen farelerin akciğer ve bağırsaklarında,  çok sayıda, hücre ölümünden sorumlu T hücresi tespit etti. Fazla sayıdaki T  hücrelerinin ise aşırı tepkiye neden olarak bağırsak enfeksiyonu ve alerjik  astıma yol açtığı görüldü.

 

Bilim adamları, aynı gelişmeyi tamamen temiz olmayan ancak bakterisiz  ortamda büyüyen farelerde de gözlemlediklerini bildirdi.

 

Savunma sisteminin bu süreçte görev yapan bölümlerinin fare ve insanda  birbirine çok benzediğini kaydeden bilim adamları, dolayısıyla sonuçların insanda  da geçerli olabileceğini belirtti.

 

Bilim adamları, sonuçların, bebeklik ve çocukluk döneminde aşırı hijyenin  çocuğu korumaktan ziyade ona zarar verdiği görüşünü desteklediğini bildirdi.

 

Daha önce yapılan epidemiyolojik araştırmaların, çocuklukta bakterilerle  temasın sağlık üzerinde etkili olduğunu gösterdiğini hatırlatan bilim adamları,  ancak bu sürecin biyolojik mekanizmasının bugüne dek bilinmediğini kaydetti.

 

Bilim adamları, artık potansiyel bir mekanizmanın keşfedildiğini,  böylece, bakterilerin insanı ileride nasıl alerji ve otoümin hastalıklara karşı  koruduğunun ayrıntılarının araştırılabileceğini ifade etti.

 

-Hayat boyu koruma-

Ancak bakterilerle temas, sadece erken çocukluk çağında olursa etkisini  gösteriyor. Araştırmada, doğumlarından sonraki ilk haftalarda bakterilerle  tanışan fareler ileride sağlıklı olurken, daha geç bakterilerle tanışan  hayvanlarda bu etki görülmedi.

 

T hücreleri miktarının bakterilerle erken tanışanlarda düşük, geç  tanışanlarda yüksek olduğunu kaydeden bilim adamları, koruyuculuğun emzirme  döneminin hemen sonunda başlayarak, ömür boyu sürdüğünü belirtti.

 

T hücrelerinin artan sayıda kümelenmesinde CXCL16 proteininin etkili  olduğunu bildiren bilim adamları, çok temiz ortamda büyüyen farelerin akciğer ve  bağırsaklarında bu proteinin çok yüksek sayıda görüldüğünü kaydetti.

 

CXCL16 proteini insanlarda da özellikle iltihap durumunda mukoza  hücrelerinde görülüyor ve öldürücü T hücrelerini bulunduğu bölgeye çekiyor.  Normal koşullarda bu T hücreleri dokuda, hastalığa neden olan kaynağa saldırıyor.  Ancak otoümin hastalıklarda vücudun savunma hücreleri yanlışlıkla kendi sağlıklı  hücre ve dokularına saldırıyor, hücre hasarına ve kronik enfeksiyonlara neden  oluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: