Bilinçli Ebeveyn Olma Kuralları Nelerdir?

Bilinçli Ebeveyn Olma Kuralları Nelerdir?
6 Nisan 2018 tarihinde eklendi

Çocukları hayata hazırlar iken amacımız onların her an mutlu olmasından ziyade kendi iyilikleri için hayatın kurallarına uymak ve bazı arzu ve isteklerini erteleyebilmeyi de öğrenmeleridir. Tüm bunlar çocukların kişiliklerine ve eşsizliklerine saygı göstererek yapılmalıdır.

 

Ebeveynlik Yapmanın Bazı Olmazsa Olmaz Kuralları Nelerdir?

 

Çocuğu tanımak:

Hangi yaş evrelerinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak çocuklar neler yaşar, bu dönemlerde ihtiyaçları nelerdir? gibi kitaplar okur ve biraz araştırma yaparsanız çocuğunuza psikolojik yük yüklememiş olmakla birlikte onu yaralamamış olursunuz.

 

Demokratik olmak:

Aile içinde tüm bireylere saygı göstermeli, fikirleri paylaşmalı ve seçim hakkı tanınmalıdır. Bu sayede bunun önemi anlaşılacaktır.

 

Çocuğun birey olmasına fırsat vermeli:

Çocuk bizim çocuğumuzdur. Ancak bize ait değildir. Çocuk yaşamı süresince bu yaşamda ne yapacağına kendisi karar vermelidir.

 

Esnek olmalı:

Her çocuğun yapısı aynı değildir. Darı görüş ve düşünceler ise her çocuk için geçerli değildir. Farklılığı ve çocukları olduğu gibi kabul etmelisiniz. Bu süreçte değişime açık olun.

 

Etkin dinlemeli:

Çocuğun yalnızca kelimelerini değil, bir bütün olarak duygularıyla anlamaya çalışmalısınız. Söylediği ve söylemediği her şeyi duymaya çalışmalısınız. Çocuk karşınızda konuşabilmeli ve ihtiyacı olduğunda da iyi bir dinleyici olabilmelisiniz.

 

Aile içi paylaşımlar:

Çocuklarla beraber zaman geçirmeden onları hayata hazırlamanız mümkün değildir. Birbirinize zaman ayırmalısınız. Sevinç, heyecan, üzüntü ve hayatınızı paylaşmalısınız. Tüm bunlar çocuğa aidiyet ve bağlılık duygusunu öğretmektedir.

 

Çocuğun arkadaşlarını tanımalı:

Üç yaşından itibaren arkadaş bir çocuk için önemli olmaya başlamaktadır. Çocuk hayatı arkadaşlar arasında ve oyun içinde öğrenmektedir. Çocuğun ise bu sosyalliği desteklenmeli ve de paylaşılmalıdır.

 

Çocuğa sorumluluk verin:

Çocuğun bağımsızlık kazanabileceği ev işleri veya alışveriş, ödevleri gibi işlerle küçük başarıları veya başarısızlıkları tatmasını sağlayın. Bu sayede yetenekleri gelişecek ve öğreneceklerdir.

 

Yuva sıcaklığını hissetmeli:

Sevgiyi hissederek büyüyen bir çocuk bağlılık ve güven duygusunu yaşamaktadır. Çocuğun sevginin egemen olduğu bir ev ortamına ihtiyacı vardır.

 

Model olun:

Çocuğun sözlerin yanı sıra davranışlara bakarak öğrendiğini unutmamalısınız. Siz ebeveyn olarak öğüt vermekten ziyade örnek olmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: