Çocuğunuzu gülümseyerek karşılayın!

Çocuğunuzu gülümseyerek karşılayın!
4 Nisan 2018 tarihinde eklendi

Yetkililer, çocukları cep telefonlarına bakarak değil, gülümseyerek karşılamanın düşünüldüğünden daha da önemli olduğunu söylüyor.

Okuldaki yetkililerin, çocuklara ne yapacakların; ne yapmayacaklarını söylemesine alıştık, neticede öğretmenlerin görevi çocukları eğiterek onların yetişkin hayatına kolayca atılmalarını sağlamak.

Ancak, ebeveynlere okul tarafından direktiflerde bulunulmasına pek alışık değiliz.

 

 

 

İngilitere’nin kuzeyindeki bir okulda yetkililer, velilere “Çocuklarınızı cep telefonuyla değil, sıcak bir gülümsemeyle karşılayın” dedi. Bu yazının bulunduğu işaretler okulun üç girişine yerleştirildi ve böylelikle ailelerin çocuklarını almayı beklerken telefonda zaman geçirmek yerine çocuklarının gelişlerini seyretmeleri hatırlatıldı.

 

Okulun müdürüne göre asıl mesele var olan bir problemi çözmek değil, çocukların aileleriyle problemler yaşamalarını, birbirleriyle konuşmalarını ve iletişim kurmalarını destekleyebilmek…

Bu yazıyı taşıyan tabelaların küçük ama çok etkili olduğunu söyleyen müdür konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Biz burada çocuklara iletişim becerilerini geliştirmelerini öğretmeye çabalıyoruz.

Burada böyle bir çaba varken, ailelere de bu mesajı vermenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

Tabelayı gören ailelerden bir kısmı patronluk taslandığını hissedip sinirlenmek yerine, hoş karşılayarak fark yaratmak adına tabelanın öğüdüne uyacağını söyledi. Büyük bir kesim ise çocuklarla iletişim kurmanın yalnızca burada beklerken telefonu bırakmakla olmayacağını, evde de bu iletişim ortamının bozulmadan devam etmesi gerektiğini ifade etti.

 

Çocuklara sorsaydık, mutlaka gülümsemeyle karşılanmak isterlerdi… Çünkü, siz de çocuğunuzun sürekli telefonla oynamasını ve sizinle pek konuşmamasını istemezdiniz…

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: