Aile içindeki problemler nasıl çözülür?

Aile içindeki problemler nasıl çözülür?
27 Mart 2018 tarihinde eklendi

Psikiyatrist-Yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Günümüzde aile içerisindeki küçük problemler büyütülerek içinden çıkılmaz BİR hale dönüştürülüyor” dedi.

 

Prof. Dr. Tarhan, aile içerisinde en yaygın sıkıntının insanların problem çözmeyi bilmedikleri olduğunu belirterek, “Günümüzde küçücük problemler büyütülerek içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyor.

Bir ülkeyi korumak için kaleler yapılır bu kaleler yıkıldığında şehir korunmaktan çıkar. İçeride son bir sığınak kalır tehlike anında herkes en son oraya sığınır.

Toplumumuzda da korunan sosyal duvarlar vardır. Mahalleler, gelenekler, geniş aileler kalkınca sosyal sınırlarımız kalktığı için tüm bildiklerimiz sarsıldı. Yani son sığınak olan aile yok olmak üzere. Bir toplumu yok etmek isterseniz de buna aile kavramını ortadan kaldırmakla başlanacağını herkes bilir” dedi.

 

“BÜYÜKBABALARIMIZ ARTIK TELEVİZYONLAR”

Aile kavramıyla birlikte aile içerisinde bireylerin rolleri hatta eşyaların rollerini bile değiştiğini ifade eden Tarhan, şöyle devam etti.

“Bir ev düşünün televizyon en başköşede oturuyor, ona saygı duyuluyor, o açıldığında herkes susup onu dinliyor. Büyükbabalarımız artık televizyonlar. Teknoloji de bu noktada maalesef.

Toplumumuzda akıllı telefon kullanmanın bir kültürü oluşmadı. Bir nesli bu şekilde kaybetmek istemiyorsak bilimsel gerçeklikleri çocuklarımız üzerinde uygulamalıyız.

Aileler kontrolü elinden bırakmadan akıllı ebeveynler olmalılar.”

 

“RAHATINA DÜŞKÜN BİR Y KUŞAĞI VAR”

Günümüz Y kuşağı daha konformist, benmerkezci fakat bir o kadar da sevimliler diyerek izleyenleri gülümseten Nevzat Tarhan, ”Sevgi ile büyütülen bu nesil yorulmadan, emek vermeden her şeye ulaştıkları için hayata karşı daha dayanıksız oluyorlar.

Teknoloji, modernizm, popüler kültür ile gençlerimizin hayatını kolaylaştıralım derken tersi oldu.

Fakat itaatin, sadakatin yüceltildiği kültürle de büyütülen bir toplumda özgüvenli, girişimci, bireysel ve keşfeden insanlar yetişmiyor.

Toplumumuzda yüksek bir potansiyel var yeter ki bunu doğru kullanalım” diye konuştu.

 

“İNSAN EVRENDE DENGE BOZUCU BİR POZİSYONDA”

Yeryüzünün de bir dengesi olduğunu ifade eden Tarhan, şunları kaydetti:

“Yeryüzünden bütün böcekleri öldürseniz 20 yıl sonra her yer çöl olur.

Dünya üzerinden bütün insanları yok etseniz 50 yıl sonra her yer yemyeşil olur, daha da güzelleşir.

Aslında insan evrende şuan denge bozucu bir pozisyonda yer almaktadır.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) cihattan döndükten sonra “Büyük cihat bitti, küçük cihat başladı” diyerek insanları büyük bir mesaj vermişti aslında. İçimizdeki kötücül duygularla mücadele etmek gelişmemize sebep oluyor.”

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: