Evdeki Çatışma Ortamı Çocuğu Olumsuz Etkiliyor

Evdeki Çatışma Ortamı Çocuğu Olumsuz Etkiliyor
26 Mart 2018 tarihinde eklendi

Her evde ve ailede zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanması, küçük tartışmaların çıkması olasıdır.

Ancak bu tartışmalar sürekli ve şiddetli hale gelmeye başladığı zaman, evdeki çatışma ortamı kişileri, özellikle de çocukları derin şekilde etkilemeye, duygusal ve davranışsal değişikliklerin ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

 

Çatışma Çocukta Kaygı Yaratır

 

 

Öncelikle ebeveynler bilmelidir ki, çocuğun tartışmanın olduğu ortamda bulunmamasının onu kaygıdan uzak tutmaya yetmeyecektir. Özellikle küçük yaş grubundaki çocukların dikkatlerinin çok açık, uyaranlara karşı çok daha duyarlı ve hassas olduğu unutulmamalıdır.

 

“Tartıştığımız esnada çocuğumuz yanımızda yoktu” diye düşünmek yerine sizdeki en ufak bir değişikliği dahi görebileceklerini dikkate almalısınız.

 

Çocuklarınızı yetiştirirken onların sizi izleyen birer oyuncu gibi olduklarını unutmayınız, küçüklerin davranışlarını şekillendiren en büyük etken ebeveynlerinin davranışlarıdır.

Ev yahut ev dışında yaşadığınız bir çatışma sizi ne kadar gerginleştiriyorsa, çocuğunuzu da o kadar huzursuz edecektir.

 

Çocuklar için ev ortamı koşulsuz şartsız sevgi bekledikleri ilk ve en önemli ortamdır, evde meydana gelecek olan çatışmalar bu sebeple onlarda kalıcı davranış problemleri doğurabilir.

Evdeki Çatışmalar Çocuğu Nasıl Etkiliyor?

Evdeki çatışma ortamından dolayı huzursuz ve mutsuz olan çocuk, ev dışında da mutsuz bir mizaç edinecektir.

Bunun sonucunda çocuğunuzun kendisini ifade ederken ya çok çekingen ve korkak ya da çok agresif ve kavgacı olması muhtemeldir.

Sosyal ortamlarda keyif alamaz; var olan sosyal ilişkileri bozabilir, yeni ilişkiler kurma noktasında isteksizlik ve sorun yaşayabilir.

İçerisine kapanarak anne ve babadan kendisini soyutlayabilir.

Çocuklar ilgi görmediklerinde buna farklı şekillerde karşılık verirler. Anne ve babaya olan tepkinin bir göstergesi de ilgisizliklerinden kaynaklanan çocuktaki paylaşım azlığı olabilir.

Her an yeni bir tartışma yaşanabileceği endişesi yaşayan çocuk dikkatini herhangi başka bir şeye veremeyebilir. (Normalden daha dikkatsiz, dağınık, sakar vb. olmaya başlayabilir.)

Bu endişeden kaynaklanan sağlıklı çalışamama durumu derslerinde başarısız olmasına yol açacaktır.

Kendi aile ve ev yapısını arkadaşlarıyla kıyaslayabilir, dolayısıyla evdeki çatışmaların çocuğun öz güvenini zedeleyen bir sorun olduğunu da söyleyebiliriz.

Anne ya da baba arasında arada bırakılarak taraf tutması gerektiğini düşünür, objektif düşünemeyecek bir yaşta ise anneci ya da babacı olarak diğerine karşı düşmanlık duyabilir.

Uzman Psikolog Lütfiye MIHOĞLU

blog.classloom

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: