Çocuğunuzu hareketli olmaya yönlendirin

Çocuğunuzu hareketli olmaya yönlendirin
8 Mart 2018 tarihinde eklendi

Çocuklarımız ekranların karşısında çok fazla zaman geçiriyor, gün içinde yeterince hareket etmiyorlar, hatta 4 yaşındaki küçük bazı çocuklar ebeveynleri yanlarında olmadan internette sörf yapıyorlar.

Tüm bunların yanında çocuklar arasında obezite hiç olmadığı kadar hızla yaygınlaşıyor.

Peki bunlara son vermek için çocuklarımızı hareketli olmaya nasıl yönlendireceğiz?

 

Çocuklar, ebeveynlerinden çok fazla etkilenirler bu nedenle onlara daha küçüklüğünden itibaren örnek olmak gerekiyor. Birçok çocuk ebeveynlerinin ekran başında çok uzun zaman geçirdiğini izleyerek büyüyor.

Bu ekran bir mobil telefon, bir dizüstü bilgisayar ya da bir tablet olabilir. O nedenle öncelikle anne ve babaların ekran başında ne kadar zaman geçirdiklerine dikkat etmeleri gerekiyor.

 

Dikkat edilecek bir başka nokta, ağırlıklı olarak okul çağındaki çocukların hareketli olması için çaba harcadığımız.

Peki bebekler ne olacak?

Çocuklarımıza kişisel ilgi alanları ve hobiler geliştirmeleri ile aktif bir hayat tarzı benimsemesinin önemini anlatmak küçük yaşlarda başlıyor.

 

Ekran önünde zaman geçirmek gerekli ancak abartılı olmamalı

 

Bugünlerde çocukların büyük bölümünün ekran önünde vakit geçirmesi aslında bir sürpriz değil.

Hatta bir yaşından başlamak üzere bebekler dahi bir iPad’in ekranını kullanmakta hiç de yabancılık çekmiyor.

Peki burada yanlış olan ne?

 

Çocuklarımız teknolojiye alışık olmalı çünkü ödevlerinin büyük bölümünü bilgisayarda yapmaları gerekiyor. Bu nedenle cihazları kullanmayı öğrenmeleri gerekiyor. Teknoloji çocuklarımıza birçok fırsat sunuyor ancak aynı zamanda boğucu bir hale de gelebiliyor.

Küçük çocukların, fiziksel ve sosyal olarak büyümek ve gelişmek için farklı deneyimlerden geçmeleri tabii ki gerekli.

Ancak bu hayattaki her şeyde olduğu gibi, bir denge ve iyi yönetimle gerçekleşebilir. Yani teknolojiyi boğucu hale getirmemek gerekiyor.

 

Doğumdan itibaren aktiviteye yönlendirmek

 

Hepimizin çocuklar için en iyi öğrenme şeklinin oyun olduğunu biliyoruz. O nedenle daha erken dönemlerden itibaren çocuklarınızı eğlenceli aktivitelere yönlendirmek ve yeni deneyimler kazanmalarını sağlamak gerçekten önemli.

Tabii ki çocuklarınızı doğdukları andan itibaren yeteneklerini geliştirmek ve geleceğine dönük kararlar almak için yönlendirmiyorsunuz.

Çünkü çocuğunuz daha o yaşta büyüdüğünde ne olacağına ilişkin karar vermek zorunda değil. Burada önemli olan, bir şeyler netleşene kadar denenmesi gereken her şeyi denemek. Bu bazen işe yarar, bazen yaramaz. İlgi alanları geliştirmek kabullenmeyi, desteği ve özelleştirmeyi içerir.

Bu çocuklarınızın iyiliği ve sosyal gelişmesi için çok önemlidir.

 

Neler yapabilirsiniz?

 

Anne ve babalar, çocuklarını bir dans ya da yüzme okuluna kayıt ettirmekte çok isteklidirler. Ancak çocukları aktiviteye cesaretlendirmek mutlaka para harcamayı gerektirmiyor.

Örneğin yürümek harika bir etkinliktir. Hatta çocuğunuzu sadece dışarı çıkarıp hava almasını, kuşların seslerini dinlemesini, yaprakların hışırtısını ya da parktaki ördekleri görmelerini sağlamak bile harika bir aktivitedir.

Su ile oynamak küçük çocuklar için harika bir eğlencedir. Hatta küçük çocuğunuzun yeni lezzetleri tatmasını sağlamak bile onlar için harika bir aktivitedir. Bir elmanın dokusu, bir Hindistan cevizinin kabuğu ya da bir yaprağın tüyleri çocuğunuzun hislerini harekete geçirmeye yeterli olacaktır.

 

Denge her zaman işe yarar

 

Çocuklarımızı dışarı çıkarmak ve yeni şeyler deneyimlemek için daha fazla fırsat yaratabiliriz. Ancak burada önemli olan gerçekçi davranmaktır. Anne ve babalar genelde meşguldür ve bazen yemek hazırlarken çocuklarını 10 dakika televizyon izlemeleri için yalnız bırakabilirler ve bu nedenle kendilerine suçlu hissetmemeleri gerekir.

Dengeyi sağlayıp, küçük çocuğunuza onunla yeni aktiviteler yapmaya hazır olduğunuzu hissettirdiğinizde, bunun nasıl işe yarayacağını hemen göreceksiniz.

 

Geleneksel eğlenceler ve hobiler, teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin insanların doğasından gelen taleplerine yanıt verirler. Günün teknolojisine adapte olurken, bu geleneksel hobiler ve eğlencelerden uzaklaşmak yerine, çocuklarımıza ara sıra onları hatırlatmak dengeyi ve huzuru bulmanıza yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: