ÇOCUKLARINIZA MAHREMİYET ( CİNSELLİK) EĞİTİMİ VERİYORMUSUNUZ

ÇOCUKLARINIZA MAHREMİYET ( CİNSELLİK) EĞİTİMİ VERİYORMUSUNUZ
7 Mart 2018 tarihinde eklendi

Ebeveynlerin en zorlandığı konulardan birisi de çocuğuyla cinselliği konuşmak. Gerek geçmiş öğretiler, gerek ne diyeceğini tam olarak bilememek ve yanlış bilgilendirme kaygısı ailelerin, çocukla cinsel konularda konuşmasını engelliyor. Çocuklarla cinselliği konuşmanız gerektiğinde size gösterecek 10 altın kuralı

Cinselliği konuşmaya erken başlayın

Küçük çocuğunuza burnunun, ağzının yerini öğretirken, cinsel organlarının da yerini öğretin. Büyüdükçe üzerine bilgi eklemeniz kolaylaşır.

 

Cinsellik sadece bedenle ilgili değildir

Çocuklar cinselliğin sadece bedenleri ile ilgili olmadığını öğrenmelidirler. Bu nedenle onlara cinsellikle birlikte sevgiyi de anlatın. Aynı zamanda çocukların cinselliği sorumluluk, yakınlık ve sevgi ilişkisi olarak öğrenmesi önemlidir. Bu şekilde öğretmek, çocuğunuza, gelecek deneyimleri için olumlu zamanlama ve doğru eş seçimi yapabilme şansı verir.

 

Cevaplarınızı olabildiğince basite indirgeyin

Kısa ve basit, yaşına uygun bir şekilde cevaplamak önemlidir. Çocuklar cevaplarını istedikleri soruları sorarlar, sorduklarından fazla bir şey söylemenize gerek yoktur. Çocuğunuza dokunmanın türlerini anlatın. Çocuk sarılmanın hoş bir davranış olduğunu bilmelidir. Ama size ve arkadaşlarına ne şekilde dokunmasının uygun olacağını öğrenmelidir.

 

Cinsellik hakkında kendi tutumlarınızı keşfedin

Eğer kendinizi bu konuda rahat hissetmiyorsanız konu ile ilgili bir kitap okuyabilir ya da duygularınızı güvendiğiniz biriyle paylaşabilirsiniz. Her şeye rağmen kendinizi rahat hissetmiyorsanız bunu çocuğunuza açıklayın, “Bu konuda rahat konuşamıyorum, çünkü annem ve babam benimle bu konuda konuşmazlardı. Ama ben seninle cinsellik de dahil her konuyu konuşmak istiyorum. O yüzden lütfen gelip sor, cevabını bilmesem bile araştırıp öğrenirim.”

 

Sakin ve rahat olun

Çocuğunuz en tuhaf soruyu sorduğunda bile onu yargılamadan sakin bir şekilde merakına saygı duymak gerekir. Onu susturur veya konuşmaktan kaçınırsanız, çocuğunuz arkadaşlarının ya da yazılı ve görsel kaynakların yargılarını öğrenecek, onları benimseyecektir.

 

Sorularını yargılamayın

Çocuğunuzun sorusu ne olursa olsun, bunu nereden öğrendiğini sorgulamayın. Siz onun her konuyu öğrenmek için en güvenilir kaynağı olmalısınız.

 

Mahremiyeti öğretin

Çocuğunuzun, insanların özel zamanlara ihtiyaç duyduğunu anlamasını sağlayın. Kapınız kapalı olduğunda girmeden önce vurması gerektiğini öğretin. Siz de onun kapısı kapalıyken aynısını yapın.

 

Cinsel organların isimlerini değiştirmeden, biyolojik isimleriyle kullanın

Çocuk söyleyebildikten sonra, cinsel organlara isimler takmak anlamsızdır. Ebeveynler 3 yaşından sonra doğru anatomik isimler kullanırsa, çocuk en doğru şekilde, utanmadan bu isimleri kullanmayı öğrenir.

 

Konuşma fırsatlarını kullanın

Karşılaştığınız olaylar sizin için bir konuşma fırsatı olabilir. Bir kardeşin dünyaya gelişi ya da ev hayvanlarınızın yavrularının olmasının ardından yapabilirsiniz.

Sinem DENGE

@akademisyenpsikolog

aileegitimi.net yazarı

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: