Teknoloji Dinlenme Aracı, Susturucu Değildir

Teknoloji Dinlenme Aracı, Susturucu Değildir
18 Şubat 2018 tarihinde eklendi

Yaşamlarımızda ekranlara işten eve geldiğimizde, dikkatimizi dağıtmak, yorgunluğumuzu atmak, iş yaşamının stresinden uzaklaşmak için kullanıyoruz.

Kimi zaman alışveriş, kimi zaman, kimi zaman sosyalleşmek, araştırma yapmak. Kendimize dürüst olmak gerekirse araştırma yapmaktan daha öncelik kendimizi oyalama aracı olarak ekranları kullandığımızdır.

Burada çocuklarımıza doğru örnek olmamız gerektiğini unutmamalıyız. Bu durum yalnızca çocuğumuza kendi hayatımız üzerinden örnek olarak da yeterli gelmiyor.

Maalesef ki çocuklarımız ile baş edemediğimiz durumlarda, çok yorulduğumuz zamanlarda, çocuklarımız çok hareketli olduğu durumlarda, arkadaşlarımız ile dışarı çıktığımız, rahat sohbet etmek istediğimiz zamanlarda, çocuğumuz ağladığında susturmak istediğimizde, ısrar edip tutturduğu zamanlarda… (ne kadar çok sebebimiz, kullandığımız alan var değil mi?) ekranı eline veriyor ve sakinleşmesini, susmasını, durmasını, bir an bile olsa kafamızı dinlemeyi istiyoruz.

Sınırsız bir dünyanın içerisine çocuğumuzun yalnız başına dolaşmasına, kendini kandırarak hep bir sakinleştirici araca bağımlı olarak kendini sakinleştirebileceğini öğretiyoruz. Aynı zamanda gerçek dünya ile yüzleşmesine izin vermeden…

 

Hiçbir bilgi, hiçbir ekran ebeveynin sıcak bir gülümsemesinden daha yararlı değildir…

 

Biz yetişkinler çocuklarımız ile ilgili yaşadığımız zorlukları aşmak için ekran ve teknolojiye bağımlı kalırken kendimize pek çok pembe yalanlar söyleyerek aslında çocuklarımıza ekranı sunarken faydalı taraflarını kendimize hatırlatıyoruz.

Örneğin, renkleri, şekilleri, yabancı dili, dikkat çalışmalarını ekranlardan, yeni öğretici aplikasyonlardan öğrendiğini savunabiliyoruz.

 

Teknolojik pek çok öğrenim yöntemi, öğrenme kanalları mevcut olsa da bu öğretici kanalları nasıl kullandığımızın büyük bir önemi var aslında…

Dinlenelim diye başvurduğumuz ekran artık öğretim aracı olarak değil susturucu olarak kullanılıyordur.

Her anını öğretim ile geçiren çocuklarımız ise doğal olarak ekranın karşısında geçirdiği zaman diliminde yeni bilgiler edinerek o süreci bitirecektir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagog Gözde Erdoğan

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: