Hiperaktif Çocuklar Hangi Özelliklere Sahiptir?

Hiperaktif Çocuklar Hangi Özelliklere Sahiptir?
18 Şubat 2018 tarihinde eklendi

DEHB tanısı konulan bir kişi detaylara dikkat edememe, dikkatin sürdürülmesinde zorluk yaşama ve dikkatin kolay dağılması, yoğunlaşma gerektiren işleri tamamlamada zorluk, oyalanma ve bir işi bitirmeden başkasına geçme, düzensiz çalışma, konuşurken odaklanamama ve konudan konuya atlama, sosyal detaylara uymama gibi hususlardan birkaçının ya da tamamının görülmesi mümkündür. Hiperaktif çocuklar için bu belirtiler yaşa ve gelişim aşamalarına göre değişmektedir.

 

Hiperaktif Çocuklar Hangi Özelliklere Sahiptir?

Hiperaktif çocuklar çoğunlukla 7 yaş öncesi sergiledikleri bazı davranışlar ile yaşıtları arasında ayırt edilmektedir. Bu davranışlar arasında şu hususlar yer almaktadır:

  • Otururken dahi kıpırdanmak
  • Sürekli olarak etrafta gezinme ya da koşma eğilimi
  • Koşma ya da tırmanma eylemlerini uygun olmayan zamanlarda da gerçekleştirmek
  • Sessiz aktivite ve oyunları sürdürmede zorlanma
  • Her an gidecekmiş gibi olma hali
  • Yaygın olarak konuşmada aşırılık

 

Hiperaktif Çocuklar İçin Teşhis Nasıl Konur?

Hiperaktif çocuklar yaşa ve gelişimlerine bağlı özellikler de sergilediğinden hiperaktivite tanısı konmadan önce dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır. Okul çağına geldikten sonra durumun anlaşılması kolaylaşmaktadır. Okul döneminde yaşıtları tarafından sergilenmeyen davranışlar sergilemeleri ile dikkat çeken bu çocuklar için belirtiler yaramazlıkla karıştırılabilmektedir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: