Başarılı ve Mutlu Çocuk Yetiştiren Ailelerin 13 Ortak Özelliği

Başarılı ve Mutlu Çocuk Yetiştiren Ailelerin 13 Ortak Özelliği
18 Şubat 2018 tarihinde eklendi
 1. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren aileler çocuklarına ev işleri yaptırıyorlar.

Stanford Üniversitesi eski dekanı Julie Lythcott-Haims’e göre çocuklar iş yaptıklarında hayatın bir parçası olmak için bir şeyler yapmaları gerektiğini anlıyor ve gelecekte meslek sahibi olduklarında çalışma arkadaşlarıyla daha iyi işbirliği kurup daha empatik bireyler oluyorlar.

 

 1. Başarılı çocukların anneleri genelde çalışan anneler.

Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne göre annelerin ev dışında bir işe sahip olmasının çocukların üzerinde gözle görülür bir etkisi var. Çalışan annelerin kız çocukları çalışmayan annelerin çocuklarına göre daha uzun süre okuyor, daha yüksek mercilerde çalışıyor, erkek çocukları ise hem çocuk bakımına hem de ev işlerine daha çok vakit ayırıyor.

 

 1. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren aileler sosyal beceriler öğretiyorlar.

Pennsylvania State University ve Duke Üniversitelerinin 20 yıl süren ve 700 çocuk ve genci kapsayan ortak araştırmasına göre, anaokulundayken sosyal becerileri olan öğrenciler; daha yardımsever, problem çözme yeteneği gelişmiş yetişkinler oluyor ve üniversite bitirip 25 yaşında meslek sahibi oluyorlar.

 

 1. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren aileler daha yüksek bir sosyo-ekonomik seviyeye sahipler.

Yine Stanford Üniversitesi’nin araştırmasına göre düşük gelir seviyesi ve daha iyi gelir seviyelerine sahip ailelerin çocuklarının arasındaki başarı oranı farkı yaklaşık %30 – %40 civarında ve üzücü bir şekilde büyük. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan ailelerde çocuklar başka sorunlarla başa çıkmak zorunda oldukları için sınavlardan da beklenen başarıyı gösteremiyorlar.

 

 1. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren ailelerin çocuklarından beklentileri daha yüksek oluyor.

2001 yılı doğumlu 6600 çocukla yapılmış bir araştırmadan edindiği veriler sayesinde, Kaliforniya Üniversitesi profesörü Neal Halfon ve çalışma arkadaşları, ebeveynlerin beklentilerinin çocukların gelecek başarıları üzerine çok büyük bir etkisi olduğunu ortaya çıkarttı. Çocuklarını ileride yüksek eğitim almış olarak hayal eden ebeveynler, finansal durumlarına bağlı olmaksızın onları o yola doğru itekliyormuş. Buna Pygmalion etkisi de deniyor. Çocuklar ebeveynlerinin beklentilerine göre yaşıyorlarmış.

 

 1. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren aileler çocuklarıyla sağlıklı ilişkiler kuruyorlar.

İllinois Universitesi araştırmalarında boşanmış veya birlikte olmaları fark etmeksizin; çatışmaların ve tartışmaların olduğu bir ailenin parçası olan çocukların olmayan çocuklara göre çok daha az başarı elde ettikleri görülmüş.

 

 1. Kendileri de daha yüksek eğitim düzeyine sahip.

Michigan Üniversitesi’nden psikolog Sandra Tang’in 1998-2007 arasında anaokuluna gitmiş 14000 çocuk üzerinde yaptığı araştırmaya göre, genç anne olan kadınların çocuklarının üniversiteye gitme oranları çok düşük. Eğitim almış anneler ise çocuklarını daha çok o yönde etkiliyorlar. 2009’da yapılan bir diğer çalışmada ise Bowling Green State Universitesi’nden Eric Dubow ise çocuk 8 yaşındayken ailesinin eğitim seviyesinin onun 40 sene sonraki akademik ve iş hayatındaki başarısının bir göstergesi olduğunu söylüyor.

 

 1. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren aileler çocuklarına matematiği erken yaşta öğretiyorlar.

Matematiği erken öğrenen çocuklar okulda hem matematikte hem de okumayı öğrenmede daha başarılı oluyor. Amerika, Kanada ve İngiltere’de 35,000 anaokulu öğrencisine 2007’de yapılan çalışmada Northwestern Universitesi araştırmacısı Greg Duncan erken yaşta matematik becerilerinin geliştirilmesinin çocukların ilerideki okuma ve hayat başarısını olumlu etkilediğini söylüyor.

 

 1. Stres seviyeleri çok daha düşük.

Özellikle çalışan annelerin çocuk bakımı ve iş hayatı arasında kaldıkları zaman yaşadıkları stres çocuklarını da olumsuz yönde etkiliyor. ‘Duygusal bulaşıcılık’ adı verilen psikolojik fenomen bu durumu büyük ölçüde açıklıyor; yani çocuklar çevrelerindeki ruh hallerinden etkilenip aynı duygulara kapılabiliyor. Duygular da grip gibi bulaşıcıdır diyen bu psikolojik fenomene göre arkadaşlarımızın ruh hali bile bizim duygularımızı etkiliyor. Anne ve babanın genel stres seviyesi, günlük ruh hali çocuk üzerinde son derece belirleyici olabiliyor.

 

 1. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren aileler çocuklarıyla hassas ve sağlam bir ilişki geliştiriyorlar.

2014 yılında 243 yeni doğan çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, hassas bir şekilde bakılan ve özen gösterilen 0-3 yaş arası bebeklerin gelecekte özellikle akademik anlamda daha başarılı oldukları gözlendi. Çocuklarına özen gösteren ve onlardan gelen isteklere zamanında ve uygun bir dille cevap veren bireyler daha özgüvenli çocuklar yetiştiriyorlar. Minnesota Universitesi’nden Lee Raby “küçük yaşta ebeveyn-çocuk ilişkisinin sağlam ve güvene dayalı olması bireylerin ilerideki yaşamlarını derinden etkiliyor”. diyor.

 

 1. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren aileler başarısızlıktan kaçınmak yerine gösterilen çabaya değer veriyorlar.

Çocukların başarının kaynağının ne olduğunu düşünmeleri de sonuçta elde ettikleri başarıyı etkiliyor. Stanford Üniversitesi’nden psikolog Carol Dweck uzun yıllar boyu sürdürdüğü araştırmalar sonucu başarıya iki şekilde yaklaşıldığını keşfetti. Bunları sabit (Fixed Mindset)  veya gelişimci zihniyet(Growth Mindset) olarak ikiye ayıran Dweck, gelişimci zihniyette başarısızlığın bir zeka eksikliği olarak görülmesi yerine ilerlemeye yönelik bir sıçrama ve gösterilen bir emek olarak algılandığını açıklıyor.

 

Sabit Zihniyet (Fixed Mindset) e göre bireyin yetenek ve becerileri doğuştandır ve pek fazla değişiklik yapılamaz. Zeka, yetenek sabittir.

 

Gelişimci Zihniyet (Growth Mindset) ise bunun tam tersini söyler. Birey gelişiminin her anında daha fazla gelişebilir. Zeka ve yetenek geliştirilebilir. Gelişimci zihniyette (Growth mindset) bireyin çabası önemlidir. Hata yapmaktan korkmaz. Hatalar başarıya giden yolda bir adımdır. Hata yapmaktan korkmadığı için denemekten de korkmaz.

 

 1. Otoriter veya serbest bırakan ebeveynler olmak yerine “Saygı uyandıran ebeveynler” olmayı tercih ediyorlar.

Kaliforniya Üniversitesi gelişim psikoloğu Diana Baumrind tarafından ilk 1960’ta yayınlanan araştırmaya göre anne babalar bu üç kategoriye ayrılıyor. Saygı uyandıran ebeveynler olmayı tercih eden ailelerin çocukları ise otorite tarafından bastırılmış hissetmek yerine buna saygı duymayı öğreniyorlar. Demokratik bir ortamda kendi düşüncelerinin de saygıyla dinlendiği bir aile ortamına sahipler.

 

 1. Başarılı ve mutlu çocuk yetiştiren aileler çocuklarına dayanıklılığı öğretiyorlar.

2013 yılında, Pensilvanya Üniversitesi’nden psikolog Angela Duckworth’un başarıya götüren bir kişilik özelliği olarak tanımladığı ‘dayanaklılık’; çocuklara uzun dönem hedefler belirlemeyi ve yaşamak istedikleri geleceğe giden yolda kendilerini adayabilmeyi öğretiyor. Dayanıklılık (Grit) dendiği zaman düşüp, yeniden kalkmak, vazgeçmemek, pes etmemek ve azimle yoluna devam etmek kastediliyor.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: