ÇOCUKLARINIZIN MİDESİ İLE SİZİNKİ AYNI DEĞİL!

ÇOCUKLARINIZIN MİDESİ İLE SİZİNKİ AYNI DEĞİL!
22 Ocak 2018 tarihinde eklendi

Çocukların az yiyerek de sağlıklı olabileceğini belirten Uzman Diyetisyen Ezgi Sakar, ebeveynlerle bir araya geldiği bir organizasyonda çocuk beslenmesi konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Peynir, zeytin yemeyen çocuk yüzdesi çok fazla. Peyniri sevmiyorsa peynirli omlet yapın. Sebze yemiyorsa, sebzeli omlet yapın.

Sevmediği yiyecekleri cazip hale getirmeniz önemli.

Çikolatalı ekmek yerine, kaşarlı yağsız bir tost yeme alışkanlığı kazandırın. Kola yerine, sodanın içine limon sıkın.

Taze nane yaprakları koyun. 10-12 yaş üzeri çocuğunuza sürekli olmamak kaydıyla bunu içirme alışkanlığı kazandırın.

Çocuklar annelerinden ne görürse onu yapar.

Örneğin çocuğunuz su içmesi için önce siz su içmelisiniz. Bazı çocuklar hiç tadına bakmadığı bir şeyi sevmediğini ifade eder.

Aileden birini rol model almıştır. Bu anlamda ebeveynler de dikkatli olmalıdır.

 

YEME ALIŞKANLIKLARINIZA DİKKAT!

Kişilerin, kilo alımı genetiğe bağladır. Annem de kilolu, teyzem de kilolu deriz ama yeme alışkanlıklarımız önemlidir. Anneniz nasıl yemek yapıyorsa, siz de öyle yaparsınız. Böylece fazla kilolarla birlikte gelen rahatsızlıklar, takipçiniz olur.

 

SİZİN YEDİĞİNİZİN ÜÇTE BİRİYLE DOYAR

Yemek için çocukları zorlamanın da yanlış olduğunu ifade eden Ezgi Sakar, “Çocukların midesi ve sizin midenizin boyutu aynı değil.

Çocuğunuz sizin yediğinizin üçte biriyle doyar. İki köfte ile doydum diyorsa, doğrudur. Bir çocuk kendini, inat yaptığı zamanlar dışında asla aç bırakmaz.

Her hafta hastalanmıyorsa, halsizliği yoksa, ayda bir kez ateşli hastalık geçirmiyorsa bırakın çocuğunuz zayıf kalsın” şeklinde konuştu.

Hürriyet Aile

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: