Çocuğum hata yapmaz’ demeyin!

Çocuğum hata yapmaz’ demeyin!
17 Ocak 2018 tarihinde eklendi

Türkiye ve dünya çocukları, hatalarını sorgulamayan, yanlışlardan hep karşı tarafı sorumlu tutan bir anlayışla yetişiyor.

Bu da benmerkezci çocukların yetişmesine neden oluyor.

Bedelini ebeveynlerin ödediğini hatırlatan uzmanlar uyarıyor. Almadan vermek Allah’a mahsus diyor ve ekliyor. “Bırakın çocuklar suçluluk duygusunu yaşasın.” Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, hatalarını kabul etmeyen, yanlışlarının farkında olmayan çocukların yetiştirildiğine dikkat çekti.

Bebek doğduğu andan itibaren ilkel benliğinin devreye girdiğini ifade eden Prof. Dr. Dilbaz, ilk dönemlerde haz ilkesiyle hareket eden bebeğin herkesi emrinde istediğini söyledi.

Bir süre sonra çevrenin farkına varılmasıyla gelişen egonun üst benlik ve ya vicdanı oluşturduğuna vurgu yapan Dilbaz çocuğun böylece de toplumun neleri doğru neleri yanlış kabul ettiklerini algıladığını kaydetti.

O nedenle de çocuk yetiştirirken doğru ve yanlışları ebeveynlerin onlara göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.  Gelişimde ebeveynin takınacağı tutumun önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nesrin Dilbaz tutarsız tutumların gelişimi olumsuz etkilediğini hatırlattı. Dilbaz;

ÇOCUĞA PİŞMANLIK DUYGUSU VERİLMELİ

Burada ebeveynin takınacağı tutum çok önemli.

Bir hata, yanlış karşısında ebeveyn her seferinde aynı tepkiyi vermeli.

Aynı hataya ve ya yanlışa bugün farklı yarın farklı tepki vermemeli.

Tutum tutarlı olmalı aksi halde çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenemiyor.

Çocuk suçluluk duygusunu yaşamalı. Pişmanlık duygusunu vermeliyiz.

Çocuğa yanlış, hata yaptığını söylemek ona zarar vermez. Eğer hatalar söylenmezse çocuk benim yaptıklarım hep doğru der ve benmerkezci büyür.”

Dilbaz gelişimde özür dilemeyi bilmenin de önemli olduğunu vurguladı.

ÖZÜR DİLEME ÖZÜRLÜYÜZ!

“Toplum olarak maalesef özür dilemeyi bilmeyen toplumuz.

Özür dileme özürlüyüz.

Yaptığımız yanlışı fark ettiğimizde karşımızdakini üzdüğümüz, kırdığımızı fark ederek yapılan davranışımızın hatalı olduğunu o kişiye söylemeliyiz.

Özür dilemeyi bilmeliyiz. Ancak ebeveynlerdeki “Benim çocuğum çok akıllı,  benim çocuğum hata yapmaz…vs.” yaklaşımlar gelişimi olumsuz etkiliyor.” Dilbaz ebeveynlerin yaptığı hatalara ilişkin ise şunları söyledi.

BENİM ÇOCUĞUM HATA YAPMAZ DİYENLER BEDELİ KENDİLERİ ÖDÜYOR

“Kayıtsız şartsız benim çocuğum haklı diyerek yola çıkmamak gerekir.

Gelecekte karşısına çıkacak olumsuz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: