Çocuğumuza karşı nasıl sabırlı olabiliriz?

Çocuğumuza karşı nasıl sabırlı olabiliriz?
15 Ocak 2018 tarihinde eklendi

1-Sabır derecenizi ve sabır durumunuzu anlamaya çalışın. Aniden mi parlıyorsunuz yoksa aşama aşama mı? Duruma göre mi? her durum da mı? Örneğin her durumda sabırsız ve ani bir kızgınlığınız varsa bunun nedeni çocuğunuz olmayabilir. Bu sizin kendi içinizde ya da yardım alarak çözmeniz gereken bir durum olabilir.

 

 

2- Öncelik sırası belirleyin. Sizin önceliğiniz çocuğunuz olmalıdır. Elbette ev işi, yemek, faturalar da önemlidir. Ama planlama yaparken önceliğiniz çocuğunuz olursa sabrınız da o oran da artabilir.

Ancak bu önceliği ayarlarken her şeyin merkezine çocuğu koyun, diğer işleri ihmal edin ya da çocuğu ilgiye boğun anlamı çıkartılmasın.

 

3-Mümkünse büyüklerinizle, eşinizle işbirliği yapın. Çocuk yetiştirirken tek başına olmak sabrı zorlayabilir.

 

4-Çocuğun her hatasını sorun olarak görmeyin. Çocuğun yaptığı yanlış davranışları kişiselleştirmeyin. Sizin hatanızmış gibi hissetmeyin. “Çocuktur, hata yapar” anlayışıyla hareket edin.

 

 

5- “Biri bitiyor, diğeri başlıyor” demeyin. Her yaşın kendi özelliği olduğunu bilin. 2 yaşında farklı, 14 yaşında farklı davranışları sizin sabrınızı zorlayacaktır. Bu nedenle yaş dönemlerinin özelliklerini bilerek çocuğunuzdan uygun beklentileriniz olmalıdır. Elbette problemin biri bitecek biri başlayacaktır.

 

 

6- Kendinizi ihmal etmeyin. Uyku düzeninize, beslenmenize ve sosyal ilişkilerinize önem verin. Bu konularda bir düzeniniz olmasına çalışın. Bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı olmanız çocuğunuza karşı sabrınızı arttıracaktır.

 

 

7- Hep aynı yoldan gitmeyin. Eğer denediğiniz çözüm yolu başarılı değilse onu değiştirin. Yeni çözüm yolları deneyin.

 

8- Acele, kestirme çözüm beklentisi içinde olmayın. Örneğin bebeğiniz yemek yemediği için göstereceğiniz acelecilik ve sabırsızlık, durumu iyice zora sokabilir. Ya da düzenli olması için çabalamanız yaşına uygun olmayabilir. Bu konularda gerekirse deneyimli birinden destek alın.

 

 

9- Çocukla güç savaşına girmeyin. Kazananı olmaz. Eğer çocuk o anda beklentinize uygun davranmıyorsa sebebini anlamaya çalışın. Başka iletişim yolları ya da yöntemler deneyin.

 

http://www.aktuelpdr.net

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: