Neden Çocuklarda Yeme Problemi Yaşanır?

Neden Çocuklarda Yeme Problemi Yaşanır?
25 Aralık 2017 tarihinde eklendi

Çocuklar yaşına, genetik özelliklerine, hareketli oluşuna ve iştah durumuna göre yeme davranışı sergilerler.  Ebeveynler bu davranışı değerlendirirken kendi beklentileri, iştahları ve yemek seçimlerine göre çocuğun bu davranışını dikkate alırlar.

Eğer çocuğun yemesi beklentilerini karşılıyorsa problem olmaz. Ancak çocuk, anne baba beklentisinden farklı yiyorsa ya da yemek seçiyorsa çocuğun yeme problemi olduğu düşünülür.

Gerçekten bu bir problem midir?

Aslına bakılırsa uygun yeme ortamı sağlandığında ( yani çocuklar gerçekten öğün vaktine kadar abur cubur verilmeden acıktığı bir ortam ) çocukların bu fizyolojik ihtiyacı kendi başlarına bile karşıladıkları gözlenmektedir.

Ancak anne baba çocuğun ağzına sürekli bir şeyler vererek, yemesi için ona baskı kurduğunda bu durum problem haline gelebilmektedir.

Ebeveynler için yeme problemi olan durum, çocuklar içinse maruz kalınan ebeveyn baskısı problemine dönüşmektedir.

Ebeveynlerin yemek konusundaki tutumları neden problemlidir?

Genellikle anne babalar çocukların yaş gelişim özelliklerini ve ihtiyacı olan porsiyon miktarını bilememektedir. Bu sebeplerden biri gibi görünse de ebeveynlerin, çocukların tercihine saygı duymaması temel meseledir.

Ebeveynler çocukların açlık, uyku tuvalet vb ihtiyaçların fizyolojik olduğunu daima hatırlaması ve bu konuda çocuğun izleyerek onun ihtiyaçlarına yönelik akışı değerlendirmesi daha doğru olur.

Aksi takdirde çocuklar baskıcı, problematik bir ebeveyn tutumuna maruz kalmaktadır.

Psikolog Münire POLAT

Facebook Çocuk Psikolojisi ve Aile Eğitimi Makale yazarı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: