ANNEEE KONUŞMA GELİŞİMİM İÇİN SENİN YARDIMINA İHTİYACIM VAR!!!

ANNEEE KONUŞMA GELİŞİMİM İÇİN SENİN YARDIMINA İHTİYACIM VAR!!!
25 Aralık 2017 tarihinde eklendi

Resimdeki sözler bir yerlerden tanıdık geldi mi size bilmem ama bana en sık sorulan sorulardandır konuşma gecikmesi ve konuşma bozukluğu.

 

Çocuğunuzun konuşma gelişiminde yaşadığı zorlukların çok çeşitli sebepleri (Gecikmiş konuşma, dil ve konuşma bozukluğu, artikülasyon bozukluğu) olabilir.

Hem tüm bu sebepleri destekleyecek hem de çocuğun ifade edici diline katkıda bulunacak önemli önerilerim var

 

➡️TALEP ETMEK: Çocuktan bir şey söylemesi veya bir şey yapmasını istemek. Çocuk bir şey istediğinde hemen vermeyip, konuşmasına ya da çaba sarfetmesine ortam oluşturmak.

 

➡️SEÇENEKLER SUNMAK: Çocuğa birden fazla seçenek sunarak arasında seçim yapmasını isteyip konuşmaya teşvik etmek.

 

➡️İHTİYAÇ OLUŞTURMAK: Çocuğun sevdiği oyuncakları/eşyaları yüksek, ulaşılması zor bi yerlere koymak ve iletişim ihtiyacı oluşturup, onu konuşmaya mecbur bırakmak.

 

➡️TALEPKAR OLMASINI SAĞLAMAK: Çok sevdiği aktivite, oyun, yemek gibi mutlaka fazlasını isteyeceği şeyleri az miktarda verip, daha fazlasını istemesini sağlamak.

 

➡️BİLİNÇLİ OLMASINI SAĞLAMAK: Çocuğa istediği nesne yerine başka bir nesneyi bilerek verip, onun istediğini şeyi söylemesini sağlamak.

 

➡️MODEL OLMAK: Çocukla ve onun yanında başkalarıyla konuşurken açık, anlaşılır ve yavaş konuşmak.

 

➡️AKTARICI ROLÜ ÜSTLENMEK: Yemek yaparken, oyun oynarken, ev temizlerken, bir yere giderken yani çocuğunuzun olduğu her yerde ne yapıyorsanız yapmış olduğunuz aktivitenin anlatıcısı olmak.

Psikolog Çiğdem DOĞAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: