ÇOCUKLARINIZIN TOPRAKLA OYNAMASININ 9 YARARI!

ÇOCUKLARINIZIN TOPRAKLA OYNAMASININ 9 YARARI!
24 Aralık 2017 tarihinde eklendi

Bütün ebeveynler çocukların fırsat verilince çamur birikintilerine atlamayı, kum havuzlarında oynamayı, çimlerde yuvarlanmayı ve mümkün olduğunca kirlenmeyi sevdiklerini bilirler. Ancak ebeveynler için bu fazladan yıkama, temizleme gibi işler anlamına geldiği için pek de hoşlanmazlar. Oysa çocuklarımızın toprakla haşır neşir olmaları, gerek sağlıkları gerekse de gelişimleri için önemlidir. İşte bunun 9 nedeni:

1- Daha aktif olurlar.

Çocukların atlayıp, zıplayıp, koşup eğlenerek oynaması fiziksel aktiviteden yaşamları boyunca zevk almalarını sağlar.

2- Bağışıklık sistemini destekler.

Toprakla oynamak, hatta ağzına götürmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

3- Alerji gelişmesi riski azalır.

Toprakla oynamak bağışıklık sistemini güçlendireceğinden çocuk çevredeki alerjenlere karşı daha dirençli olur. Araştırmalar çiftliklerde büyüyen çocuklarda alerji ve otoimmün sorunların ortaya çıkması riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

4- Topraklama önemli.

Ayaklarımız ve vücudumuzun toprakla temas etmesinin pek çok kronik hastalık riskini azalttığı çalışmalarla gösteriliyor.

5- D vitaminine ihtiyaçları var.

Toprakla oynamak çoğu zaman güneşin altında olduğu için D vitamini de sentezlemiş olurlar. Doğru saatlerde güneşte olmalarına dikkat edilmelidir.

6- Doğayla yakın ilişki kurmuş olurlar.

Toprakla haşır neşir olurken çocuklar doğayla, bitkilerle vb ilgili bilgiler öğrenirler.

7- Beyinlerini geliştirir.

Birçok çalışma, açık havada geçirilen zamanla çocukların gelişen zihinsel becerileri arasında bağlantılar olduğunu göstermiştir.

8- Stresten kurtulmaya yardımcıdır.

Çocukların açık havada serbestçe oynadıklarında daha az stresli ve kaygılı oldukları gösterilmiştir. Çocuklarda okul yaşamları, sosyal çevrelerindeki sorunlar gibi nedenler stres oluşturabilmektedir. O nedenle bu stresi atacakları serbest oyun zamanı önmelidir.

9- Daha mutlu olurlar.

Toprakla oynamak ve çıplak ayakla toprağa basmanın çocukların yüzlerini güldürdüğü, ruh hallerini daha mutlu yaptığı gösterilmiştir. Kendimizi mutlu etmeyi de çocuklarımızdan öğrenebiliriz. Çocuklarımızla ailece kumlarda, toprağa basarak, çimlerde oyun oynamak bizi de mutlu edecektir.

Çeviri: Nurçin Çağlar (Sağlıklı Yaşıyoruz)

Kaynak: http://www.thealternativedaily.com/9-benefits-of-letting-your-kids-play-in-the-dirt/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: