Boşanma sonrası ebeveynler birbirlerine nasıl davranmalı?

Boşanma sonrası ebeveynler birbirlerine nasıl davranmalı?
23 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Boşanma sonrası ebeveynler birbirlerine nasıl davranmalı? Çocuklar boşanmanın etkilerini nasıl atlatabilir? İşte, bilmeniz gerekenler…

Evlilikte yaşanan kavgalar ve çatışmalar, çocukları boşanma ya da boşanma sonrasındaki çatışmadan daha çok etkiler. Nitekim, evlilikteki çatışmanın şiddeti ve sıklığı çocuğun uyumunda önemli bir rol oynasa da evlilikteki çatışmaların çocuklarda daha fazla negatif etki yarattığı defalarca gösterilmiştir.
Boşanma sonrası duygusal destek

Boşanma sonrasındaki sağlıklı uyuma katkı sağlayan en önemli şeyler, uygun anne babalık, sorunsuz velayet işlemleri, velayete sahip olmayan ebeveyne erişimin sağlanması ve çatışma olmamasıdır. Boşanma sonrasında verilecek duygusal destek de çok önemlidir ancak kuralları koyan duygusal sıcaklık en önemlisidir çünkü bazı anne babalar boşandıktan sonra farklı ebeveynlik yapabiliyorlar; yani anne kuralcı, baba çok serbest ya da tam tersi olabiliyor.
Birlikte geçirilen zamanın kalitesi önemli

Çocukların gelişimini, kimlerle birlikte olduğunu, aktivitelerini takip etmek her iki ebeveyn için de önemli olmalıdır. Boşandıktan sonra tek bir ebeveynin daha fazla aktif olması ya da çocuğunu daha fazla görmesi araştırmalara göre çok önemli olmasa da birlikte geçirilen zamanın kalitesi önemlidir ve bu durum çocuğun uyumunu etkiler.
Çocuklarınızı kendi meselelerinizden uzak tutun

Boşandıktan sonra kırgınlığınızı, küskünlüğünüzü unutmamış olabilirsiniz ama o duyguların sizin meseleniz ile ilgili olduğunu, çocuğunuzla ilgili olmadığını hatırlarsanız bu meseleleri çocuğunuzdan uzak tutabilirsiniz.

Bir başka önemli konu da çocuğunuzla diğer ebeveyne söylemesi için mesaj iletmeyin çünkü onu çatışmanın tam ortasına koymuş olursunuz. Amaç çocukları bu meselelerden dışarıda bırakmak. Dolayısıyla eski eşinizi arayın, ona e-posta veya mesaj gönderin.
Çocuğunuza eski eşinizi kötülemeyin

Çocuğunuza diğer ebeveyni direkt kötülemeyin ya da çocuğunuz yanınızdayken bir başkasına da kötülemeyin. Çocukların ebeveynlerin etkisinde kalmadan annesiyle veya babasıyla bir ilişki kurmaya hakkı vardır. Eski eşinizle iletişim kurarken de mümkün olduğunca çocuklarla ilgili konuşun.

Çatışmalı bir boşanmaysa çocuklarla ilgili konuşurken kendinizi bir anda kavga ederken bulmak istemiyorsanız çok gerekmedikçe yüz yüze gelmeyin, telefonla ya da e-maille halletmeye çalışın.
Velayeti koz olarak kullanmayın

Velayet kimdeyse diğer ebeveyne karşı koz olarak kullanmamalı, zira bu direkt çocukları etkiler. Diğer ebeveyne kızdığınızda zaten haftada bir defa gördüğü anne/babasını görmesini engellerseniz bu çocuğu duygusal olarak çok etkileyecektir. Yurt dışındaki gibi Türkiye’de medeni kanun izin vermediği için mümkün olmasa da ortak velayet alınması çocuklar açısından aslında en iyisidir.

Çocukların psikolojik ve sosyolojik gelişimini fazlasıyla etkileyen boşanmanın, bu olumsuz etkilerinin hafifletilmesi bakımından velayetin, çocuğun menfaati göz önünde tutularak hatta çocuğun yaşına göre çocuğun da görüşü alınarak anne ve babaya birlikte verilmesi toplumsal sağlık açısından yararlı olacaktır.

Bu, şu anda mümkün olmadığından velayet kimdeyse diğer ebeveynle ortak kararlar vermeye dikkat edebilir. Çocuklar için tutarlılık önemlidir. Kural koyulduğunda iki ebeveyn arasında ufak farklılıklar olabilir ancak tamamen farklı iki yetiştirme tarzıyla çocuklar oradan oraya sürüklenecektir.

Ev ödevleri, sokağa çıkma, aktivitelerdeki sınırlamalar ortak olmalıdır ve her iki eve gittiğinde de takip edilmelidir. Çocuğunuz ceza aldığında ve babasının evine gitmesine denk geldiğinde babasını bununla ilgili bilgilendirip cezanın devam etmesini sağlamalısınız, aynı şey ödül için de geçerlidir. Çocuklar özellikle küçük olduğunda yemek, yatmak gibi belirlenmiş zamanları değiştirilmemelidir ki iki eve de uyumu rahat olsun.

Uzman Psikolog Ayben Ertem

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: