Başarılı, Mutlu Annelerin 7 Alışkanlığı

Başarılı, Mutlu Annelerin 7 Alışkanlığı
23 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Başarılı, Mutlu Annelerin 7 Alışkanlığı

Çevrenizde sürekli gülen, hem işi hem evi çekip çeviren anneler var mı? Siz enerjinizi kaybetmiş gibi hissederken, onlar her şeye yetişiyor mu? Demek ki onlar işin sırrını çözmüş. İşte mutlu bir anne olmak için 7 öneri
Başarılı, Mutlu Annelerin 7 Alışkanlığı

1. Kendinize zaman ayırın
Bu, sandığınızdan da önemli. Hayat bebek, yemek, çamaşır üçlüsü arasında geçmiyor. Her gün sevdiğiniz bir şey yapın. Mesela kitap okuyun, mesela spora gidin, uzun bir duş alın, alışverişe çıkın, bir arkadaşınızla buluşun. Gün içinde yardımcınız olmadığı için bunları yapmaya fırsat bulamıyorsanız, akşam eşiniz geldikten sonra yapın. Çok iyi gelecek.

2. Hayat, gülünce daha Gülmeyi öğrenin. Hiçbir şey mükemmel değil, olmayacak da. Bunu en baştan kabullenin, ona göre beklentilerinizi yeniden gözden geçirin. Bazen yoğunluktan ağladığınız günler de olacak. Ancak mutlaka ve mutlaka gülün. Eğer bebeğinizin kirli bezi halıya düştüyse üzülmek yerine gülün, çünkü silince geçecek. Eğer ev çok dağıldıysa, bunun da tadını çıkarın ve gülün, “bu ev bugünleri de gördü” diye geçirin içinizden. Gülmek için neden çok, yeter ki siz isteyin.

3. Gününüzü planlayın O gün yapmayı planladıklarınızı not edin. Sabah bebeğinizden de erken uyanın, güzel bir duşun ardından güne başlayın. Bir rutininiz olsun. Her gün tüm listeyi yapamasanız bile kendinize hedef koyun. Hem böylece not tutarak, hiçbir şeyi unutmazsınız.

4. Ailenize odaklanın Aile, her şeyden önce gelir. Çocuklar zaten hayatımızın merkezinde. Zaman hızla geçiyor. Bir bakmışız büyümüşler ve evden ayrılmışlar. İşte bu nedenle her saniyeyi değerlendirmek gerek. Örneğin evi temizlemek yerine, onlarla oyun oynayın, birlikte zaman geçirin. Eğer çok acil değilse, diğer işlerinizi geri plana atın.

5. Arkadaşlarınızla buluşun Onları arada bir babalarıyla birlikte bırakabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte plan yapın, çocukları eşinize teslim edin ve dışarı çıkın. İster sinemaya gidin, ister yemeğe… Kız kıza bir gece harika olmaz mı?

6. Yardım istemeye çekinmeyin Düzenli bir yardımcınız yoksa, yakınlarınızdan yardım isteyin. Anneniz, kayınvalideniz, halanız, teyzeniz, arkadaşınız, komşunuz… Bu ayıp değil, hatta olması gereken bir durum. Eve yetişemiyorsanız, çocuklara yetişemiyorsanız, bir yere gitmeniz gerekiyorsa ve onları yanınızda götüremiyorsanız, yardım isteme zamanı gelmiş demektir.

7. Hayır demekten utanmayın Siz bebekle meşgulken bir telefon geldi ve “akşam yemeğe geliyoruz” dedi bir arkadaşınız. Eğer gerçekten hazırlanamayacaksanız, “hayır” deyin. Nedenini anlatın, bir başka zaman için randevulaşın. Ya da siz başınızı bile kaşıyamazken sizden işle ilgili bir yardım mı isteniyor, yine hayır deyip başka zaman yapabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Hayır demek ayıp değil ki.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: