Okul yaşları öğrenmenin en iyi olduğu yaşlardır

Okul yaşları öğrenmenin en iyi olduğu yaşlardır
18 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Beyin temelli eğitim ve öğrenme konusuna ilişkin çalışmalar yürüten Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyne dair pek çok doğru bilinen yanlış olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Tanrıdağ doğru bilinen yanlışlardan birinin de “Öğrenmenin yaşı yoktur” sözü olduğunu söyledi.

Fizyoloji ile öğrenmenin birbirinden ayrılmadığını, yaşın eğitimde çok önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Doğru yaşta başlayan eğitim hayatta bir kez yakalanan fırsat ve çok iyi değerlendirilmedir” diye konuştu.

Okul yaşları öğrenmenin en iyi olduğu yaşlardır

‘Öğrenmenin yaşı yoktur’ sözünün yanlış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tanrıdağ, şöyle konuştu: “Öğrenmenin yaşı vardır. Öğrenmenin yaşı yoktur lafı insanları ileriki yaşlarda öğrenmeye teşvik etmek için halk psikolojisinde, toplum psikolojisinde boşluğu dolduran bir görüştür.

Ama beyne baktığımızda, öğrenmenin yaşı vardır. Öğrenme en hızlı şekilde, okul çağına denk gelen yaşlarda daha iyi olur.

Okulların süresi ve okul eğitiminin olduğu yaşlar boşuna değildir. İnsanlığın deneyimlerinden ortaya çıkmış bir sonuçtur.

Anaokulundan üniversiteye kadar geçen süredeki öğrenme hızı ve kapasitesi, hayatın diğer herhangi bir yaş aralığında bu kadar verimli değildir. Belli bir dönemde öğrenme kapasitesi yüksektir.”

Öğrenme kapasitesi beyin gelişimi ile orantılı

Prof. Dr. Tanrıdağ, “Her insan keyfe göre veya isteğe göre her yaşta eğitilemez, o yüzden eğitim sistemi diye bir şey var. İnsan olması gereken yaşta eğitilmelidir, ilerleyen yaşlarda öğrenme zor ve geç olacaktır” diyerek zamanlamanın önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “1-2 yaşlarında konuşmayı öğrenen çocuk, 5-6 yaşlarından itibaren okuma – yazmayı öğrenir hale gelebilir ve ancak o yaştan itibaren eğitim başlayabilir.

İstisnai durumlar dışında 3 yaşında bir çocuğa okuma – yazma öğretemezsiniz. Çünkü beyni bunu öğrenmeye hazır değildir” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
%d bloggers like this: